Ciąża i macierzyństwo

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia oraz kiedy warto zacząć na nie chodzić?

Szkoła rodzenia jest doskonałym pomysłem zarówno dla ciężarnych, które zostaną mamami po raz pierwszy, jak i tych mających już doświadczenie. Program zajęć jest skrupulatnie przygotowywany przez położne tak, aby przyszli rodzice dowiedzieli się jak najwięcej o ciąży, porodzie oraz opiece nad noworodkiem. Składa się on z wykładów i ćwiczeń praktycznych. Zobacz, dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia.

więcej

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Wybór lekarza, prowadzenie ciąży i poród mogą wzbudzać wiele obaw pacjentki. Każda przyszła mama chce mieć zapewnioną, jak najlepszą opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego przed podjęciem decyzji poświęca czas na czytanie opinii w internecie i rozmowy z innymi kobietami. Sprawdź, jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży.

więcej

Kalendarz badań w ciąży — kiedy i jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Każda ciężarna ma prawo do bezpłatnych badań. Lekarz prowadzący zleca je regularnie. Dzięki testom możliwe jest monitorowanie rozwoju dziecka oraz stanu zdrowia przyszłej mamy. Ich rodzaj oraz częstotliwość wykonywania jest ustalana na podstawie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Sprawdź, jak wygląda kalendarz badań w ciąży.

więcej

Poród w wodzie - łagodzenie bólu porodowego

Przyjście maluszka na świat to wyjątkowy moment. Coraz więcej przyszłych Mam, decydując się na poród naturalny, wybiera możliwość porodu w wodzie. Korzystanie z wody podczas porodu, czyli immersja wodna, ułatwia przyjście na świat maluszka i łagodzi towarzyszący ból. Dodatkowo pozwala bardziej zrelaksować ciało. Istnieje również możliwość urodzenia dziecka bezpośrednio do wody. Zobaczcie, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma możliwościami!

więcej

Pozycje do karmienia piersią – jakie będą najlepsze?

Karmienie piersią jest czynnością, która niezwykle zbliża mamę i dziecko. Oboje powinni mieć w tym czasie zapewnioną intymność i wygodę. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu kobieta nie odczuwa dyskomfortu, a maluszek może prawidłowo ssać brodawkę i pobierać pokarm. Poznaj wygodne pozycje do karmienia piersią.

więcej

Badania prenatalne – jakie są ich typy i dlaczego warto je wykonać?

Diagnostyka prenatalna obejmuje badania nieinwazyjne i badania inwazyjne. Jest ona rekomendowana wszystkim kobietom w ciąży. Pozwala na wczesne wykrycie wad dziecka, a tym samym zaplanowanie odpowiednich działań leczniczych – tuż po narodzinach lub jeszcze w życiu płodowym. Zobacz, jakie badania prenatalne warto przeprowadzić i kiedy je wykonać.

więcej

Wyprawka do szpitala – co powinna wziąć ze sobą przyszła mama do szpitala?

Torba do porodu to jedyna rzecz, którą przyszła mama musi zabrać ze sobą do szpitala. Nie potrzebuje nic więcej, pod warunkiem, że wyprawka dla niej i dziecka jest dobrze skompletowana. Warto też zadbać o to, aby przygotować ją nawet kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem. Zobacz, co spakować do szpitala na poród.

więcej

Poród przez cesarskie cięcie – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Cesarskie cięcie jest chirurgiczną metodą zakończenia ciąży. Dziecko jest wydobywane z macicy przez lekarzy ginekologów, którzy przecinają powłoki brzuszne. Cała procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu. Stosuje się ją, gdy istnieją do tego wskazania medyczne. Zobacz, jak wygląda cesarskie cięcie i jak się do niego przygotować.

więcej

Prowadzenie ciąży fizjologicznej przez położną – co warto wiedzieć?

W okresie ciąży opiekę nad kobietą może sprawować położna środowiskowa. Taka opcja jest dostępna w Polsce dopiero od 2017 roku i przekonuje się do niej coraz więcej przyszłych mam. Ciężarne zauważają wiele korzyści wynikających z pozostawania pod opieką położnej. Sprawdź, co robi położna w zakresie prowadzenia ciąży.

więcej