Pozycje do karmienia piersią – jakie będą najlepsze?
Karmienie piersią jest czynnością, która niezwykle zbliża mamę i dziecko. Oboje powinni mieć w tym czasie zapewnioną intymność i wygodę. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu kobieta nie odczuwa dyskomfortu, a maluszek może prawidłowo ssać brodawkę i pobierać pokarm. Poznaj wygodne pozycje do karmienia piersią.
Precyzyjne przystawienie dziecka do piersi jest bardzo ważne, aby mogło ono dobrze pobierać pokarm z piersi. Ssanie jest rytmiczne, policzki nie zapadają się, a do układu pokarmowego nie dostaje się powietrze, które mogłoby wywołać nieprzyjemne objawy. Ponadto zostaje zminimalizowane ryzyko uszkodzenia brodawek, które jest bardzo bolesne. Nakarmić dziecko nie zawsze jest łatwo – pierwsze wspólne dni są czasem na naukę. Dobrze jest, aby mama znała różne pozycje do karmienia piersią, a tym samym znalazła taką, która będzie dla niej i dziecka najbardziej komfortowa.
Karmienie piersią na leżąco – wygodne pozycje
Pozycja leżąca do karmienia piersią jest polecana głównie w pierwszych dobach po porodzie, ponieważ jest wygodna i nie powoduje zbytniego obciążenia mięśni. Można z niej korzystać również do podawania pokarmu maluszkowi w godzinach nocnych. Istnieje kilka wariantów:
- Pozycja leżąca na boku
Połóż się na boku i oprzyj się wygodnie na poduszce. Połóż dziecko obok – jego brzuszek powinien być zwrócony w Twoją stronę, a główka oparta na ramieniu. Twarz malucha musi znajdować się na wysokości piersi. Możesz wspomóc się dodatkowymi poduszkami (ułóż je pod plecki dziecka i swoje nogi). - Pozycja leżąca na wznak
Zaleca się ją bezpośrednio po cesarskim cięciu, chociaż dla wielu mam jest ona trudna i zwykle wymaga pomocy położnej. Ułóż się wygodnie, a głowę podeprzyj poduszką. Połóż dziecko na sobie (skośnie lub wzdłuż Twojego ciała z główką na wysokości twojej piersi) i przytrzymuj je ramieniem z boku. - Pozycja półleżąca
Ułóż się wygodnie na poduszkach (możesz też unieść wezgłowie łóżka). Podłóż je także pod nogi, dla zwiększenia wygody i stabilności. W tej pozycji dziecko leży na dużej poduszce, dzięki czemu nie wywiera zbytniego nacisku na brzuch. Następnie oprzyj maluszka na swoim ramieniu tak, aby był zwrócony brzuchem w Twoją stronę. Przez cały czas podtrzymuj ramieniem plecy i nóżki dziecka.
W czasie karmienia piersią w pozycji leżącej na boku unikaj podpierania się na łokciu. Może wydawać się to wygodne, jednak dość szybko dochodzi do zmęczenia mięśni i pojawia się dyskomfort.
Pozycje do karmienia dziecka na siedząco
Pozycja siedząca do karmienia piersią również ma kilka wariantów:
Pozycja klasyczna
W pozycji klasycznej dziecko opiera się na ramieniu mamy. Jest obrócone brzuszkiem do jej brzucha, a główka spoczywa w zgięciu łokciowym. Przez cały czas przytrzymuj przedramieniem plecy maluszka, a dłonią podpieraj jego pupę. Zwracaj też uwagę, aby jego ciało było ułożone prosto. Aby zwiększyć swój komfort, podeprzyj plecy poduszkami. Pozycja klasyczna jest najczęściej wybierana, ponieważ jest prosta i wygodna.
Pozycja futbolowa
Jest określana także jako "pozycja spod pachy". Dobrze sprawdza się w przypadku wcześniaków, po cesarskim cięciu oraz u pań, które mają duże piersi. Maluch leży na poduszce zwrócony brzuszkiem i twarzą w Twoją stronę. Nóżki dziecka powinny znajdować się pod Twoją pachą. Przedramieniem podtrzymuj jego plecy i główkę. Dbaj o to, aby ciało malucha było proste. Pamiętaj też, aby nie pochylać się w kierunku dziecka. Jeżeli tak się dzieje, skorzystaj z dodatkowej podpory (np. poduszki).
Pozycja krzyżowa
Jest to pozycja, która dobrze sprawdza się w przypadku wcześniaków, dzieci słabo ssących i z osłabionym odruchem szukania. Przytul malucha do siebie tak, aby jego brzuszek stykał się z Twoim. Ręką przeciwną do piersi podtrzymuj jego tułów. Główkę dziecka opieraj dłonią. Zwracaj uwagę na to, aby ciało dziecka było ułożone prosto (w jednej linii powinny znajdować się głowa, plecy i biodro dziecka). Ułożenie to jest podobne do pozycji klasycznej.
Pozycje do karmienia bliźniąt
Mama bliźniąt może karmić oboje dzieci jednocześnie. Wskazane jest jednak, aby wcześniej nabrała nieco wprawy. Ważne, aby wspomagały ją osoby bliskie. Zalecaną pozycją do karmienia piersią bliźniąt jest pozycja futbolowa. Możliwe jest także ułożenie jednego dziecka w pozycji klasycznej, a drugiego futbolowej.
Jak wybrać najlepszą pozycję do karmienia piersią?
Najlepszą pozycją do karmienia piersią jest ta, która odpowiada mamie i dziecku. Co ważne, nie trzeba ograniczać się tylko do jednej z nich. Należy jednak zadbać o zachowanie kilku zasad, dzięki którym karmienie jest efektywne. Są to:
- Ciało malucha powinno przylegać do ciała mamy.
- Główka dziecka nie jest skręcona.
- Główkę dziecka i tułów należy utrzymywać w jednej linii.
- Należy zachować spokój w czasie karmienia i nie zrażać się niepowodzeniami.
- Warto karmić dziecko na zmianę prawą i lewą piersią. Karmienie dziecka tylko jedną piersią, nawet jeśli jest wygodniejsze, zwiększa ryzyko uszkodzenia jednej z brodawek, bolesności piersi, z której nie ściąga się pokarmu oraz może doprowadzić do zmian w wyglądzie piersi.
Zachęcamy przyszłe mamy do skorzystania z zajęć w Szkole Rodzenia (prowadzimy taką m.in. przy szpitalu św. Anny w Piasecznie). Jednym z szeroko omawianych tematów jest karmienie piersią. Instruktorzy udzielają też wskazówek praktycznych. Kobiety, które potrzebują wsparcia, mogą skonsultować się też z doradcą laktacyjnym w Poradni Laktacyjnej, która również mieści się przy szpitalu św. Anny.