Blog

Czym jest i ile trwa połóg?

Połóg to czas regeneracji organizmu kobiety po porodzie. Obejmuje zarówno zmiany fizyczne, hormonalne, jak i emocjonalne. Trwa zazwyczaj około sześciu tygodni – w tym okresie ciało wraca do stanu sprzed ciąży, a kobieta adaptuje się do nowej roli mamy. Dowiedz się, jakie procesy zachodzą w tym czasie i jak najlepiej zatroszczyć się o siebie w okresie połogu.

więcej

Mammografia – czym jest i ile kosztuje?

Mammografia to bardzo ważne badanie będące podstawą profilaktyki raka piersi. Pozwala wcześnie wykrywać różnego rodzaju zmiany w piersiach, w tym także nowotwory. Dowiedz się, na czym polega, kto powinien je wykonać oraz jakie są jego koszty. Sprawdź też, czy możesz skorzystać z darmowego programu profilaktycznego.

więcej

Złamany nos – jak wygląda i jak szybko złagodzić ból

Złamanie nosa to dość częsty uraz, który najczęściej przytrafia się w wyniku upadków, wypadków komunikacyjnych czy w trakcie uprawiania sportu. Tego rodzaju kontuzja objawia się bólem, obrzękiem, krwawieniem i widocznym zniekształceniem nosa. Sprawdź, jak wygląda złamany nos i jakie kroki podjąć, aby szybko złagodzić ból. Podpowiadamy, jak postępować w przypadku wystąpienia urazu i kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

więcej

Szczepienie noworodka – jakie szczepionki i kiedy podaje się dziecku?

Szczepienia to bardzo ważny element profilaktyki wielu niebezpiecznych chorób zakaźnych. Dawki niektórych preparatów ochronnych maluch otrzymuje już w pierwszych dobach życia. Sprawdź, jakie są obowiązkowe szczepienia noworodka, kiedy dokładnie podaje się je dziecku oraz jakie niepożądane objawy mogą pojawić się po zaszczepieniu.

więcej

Czym jest wyrostek robaczkowy? Diagnostyka, objawy i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy to niewielki narząd zlokalizowany na początku jelita grubego. Zazwyczaj niewiele się o nim mówi, dopóki nie pojawią się silne dolegliwości związane ze stanem zapalnym. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn nagłych interwencji chirurgicznych w jamie brzusznej. Objawia się gwałtownym, silnym bólem brzucha, gorączką i nudnościami, co wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jak zapobiec powikłaniom.

więcej

Różyca – choroba zakaźna. Objawy, przyczyny oraz leczenie

Różyca (krabowe zapalenie skóry) to zakaźna choroba bakteryjna, która może dotyczyć zarówno zwierząt, jak i ludzi. W zależności od postaci charakteryzuje się bolesnymi, rumieniowymi zmianami skórnymi lub naciekami zapalnymi i gorączką. Wywołują ją bakterie z rodzaju Erysipelothrix, które przenoszą się ze zwierząt na człowieka. Wczesne rozpoznanie i leczenie jest bardzo ważne, aby nie dopuścić do rozwoju niebezpiecznych powikłań. Sprawdź, jak dochodzi do zakażenia i poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia różycy.

więcej

Krioterapia - niezwykłe właściwości leczenia zimnem

Metody rehabilitacji i odnowy biologicznej stale postępują. Nie od dzisiaj mówi się o prozdrowotnych właściwościach zimna. Okazuje się, że istnieje pojęcie, jak zimno terapeutyczne. Jest ono obecne w zabiegu krioterapii miejscowej lub ogólnoustrojowej, która zyskuje na popularności z uwagi na swoją wysoką skuteczność, szczególnie w zakresie leczenia chorób zwyrodnieniowych, problemów z aparatem ruchu oraz nerwobólami. Krioterapia to niezwykła dziedzina rehabilitacji, która w swojej charakterystyce, wykorzystuje zimno w celu leczenia stanów zapalnych. Dowiedz się więcej na temat krioterapii oraz właściwości zdrowotnych, jakie niesie ze sobą leczenie zimnem.

więcej

Rak szyjki macicy - jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroby nowotworowe stają się coraz bardziej powszechnym problemem zdrowotnym, który odzwierciedla jakość i styl życia wielu osób. Towarzyszące temu czynniki genetyczne predysponujące do chorób nowotworowych zdecydowanie mogą pogarszać rokowanie i skuteczność leczenia. Wśród powszechnych rodzajów nowotworów, znajdują się nowotwory złośliwe, hormonozależne, a wśród których nich najbardziej rozpoznawalnym, jest nowotwór szyjki macicy. Jak wskazują statystyki, w ostatnich latach, odnotowanie przypadków nowotworu szyjki macicy dotyczyło praktycznie co 6 chorej kobiety na nowotwór. Pod względem zachorowalności, rak szyjki macicy znajduje się na 9 miejscu w Europie, a pod kątem umieralności, na 10. Rak szyjki macicy to głównie nowotwór dotyczący kobiet w wieku 45 - 65 lat. Młodsze kobiety przeważnie nie chorują na ten rodzaj nowotworu, natomiast dużo w tym przypadku zależy od prowadzonego stylu życia i czynników genetycznych. Dowiedz się więcej na temat raka szyjki macicy oraz jak...

więcej

Jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie?

Odpowiednie odżywianie stanowi ważny element funkcjonowania organizmu. Oznacza to, że każdorazowo należy dbać o stopień zbilansowania swojej diety, aby zapobiec niedoborom poszczególnych składników. Jedne z najpowszechniejszych to niedobory żelaza. Niedostateczna podaż tego składnika silnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, jakie mogą być skutki niedoboru żelaza, przyczyny i objawy tego problemu oraz jak prawidłowo go uzupełnić, stosując odpowiednią dietę.

więcej