Blog

Czym jest wyrostek robaczkowy? Diagnostyka, objawy i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy to niewielki narząd zlokalizowany na początku jelita grubego. Zazwyczaj niewiele się o nim mówi, dopóki nie pojawią się silne dolegliwości związane ze stanem zapalnym. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn nagłych interwencji chirurgicznych w jamie brzusznej. Objawia się gwałtownym, silnym bólem brzucha, gorączką i nudnościami, co wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jak zapobiec powikłaniom.

więcej

Różyca – choroba zakaźna. Objawy, przyczyny oraz leczenie

Różyca (krabowe zapalenie skóry) to zakaźna choroba bakteryjna, która może dotyczyć zarówno zwierząt, jak i ludzi. W zależności od postaci charakteryzuje się bolesnymi, rumieniowymi zmianami skórnymi lub naciekami zapalnymi i gorączką. Wywołują ją bakterie z rodzaju Erysipelothrix, które przenoszą się ze zwierząt na człowieka. Wczesne rozpoznanie i leczenie jest bardzo ważne, aby nie dopuścić do rozwoju niebezpiecznych powikłań. Sprawdź, jak dochodzi do zakażenia i poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia różycy.

więcej

Krioterapia - niezwykłe właściwości leczenia zimnem

Metody rehabilitacji i odnowy biologicznej stale postępują. Nie od dzisiaj mówi się o prozdrowotnych właściwościach zimna. Okazuje się, że istnieje pojęcie, jak zimno terapeutyczne. Jest ono obecne w zabiegu krioterapii miejscowej lub ogólnoustrojowej, która zyskuje na popularności z uwagi na swoją wysoką skuteczność, szczególnie w zakresie leczenia chorób zwyrodnieniowych, problemów z aparatem ruchu oraz nerwobólami. Krioterapia to niezwykła dziedzina rehabilitacji, która w swojej charakterystyce, wykorzystuje zimno w celu leczenia stanów zapalnych. Dowiedz się więcej na temat krioterapii oraz właściwości zdrowotnych, jakie niesie ze sobą leczenie zimnem.

więcej

Rak szyjki macicy - jak rozpoznać pierwsze objawy

Choroby nowotworowe stają się coraz bardziej powszechnym problemem zdrowotnym, który odzwierciedla jakość i styl życia wielu osób. Towarzyszące temu czynniki genetyczne predysponujące do chorób nowotworowych zdecydowanie mogą pogarszać rokowanie i skuteczność leczenia. Wśród powszechnych rodzajów nowotworów, znajdują się nowotwory złośliwe, hormonozależne, a wśród których nich najbardziej rozpoznawalnym, jest nowotwór szyjki macicy. Jak wskazują statystyki, w ostatnich latach, odnotowanie przypadków nowotworu szyjki macicy dotyczyło praktycznie co 6 chorej kobiety na nowotwór. Pod względem zachorowalności, rak szyjki macicy znajduje się na 9 miejscu w Europie, a pod kątem umieralności, na 10. Rak szyjki macicy to głównie nowotwór dotyczący kobiet w wieku 45 - 65 lat. Młodsze kobiety przeważnie nie chorują na ten rodzaj nowotworu, natomiast dużo w tym przypadku zależy od prowadzonego stylu życia i czynników genetycznych. Dowiedz się więcej na temat raka szyjki macicy oraz jak...

więcej

Jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie?

Odpowiednie odżywianie stanowi ważny element funkcjonowania organizmu. Oznacza to, że każdorazowo należy dbać o stopień zbilansowania swojej diety, aby zapobiec niedoborom poszczególnych składników. Jedne z najpowszechniejszych to niedobory żelaza. Niedostateczna podaż tego składnika silnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, jakie mogą być skutki niedoboru żelaza, przyczyny i objawy tego problemu oraz jak prawidłowo go uzupełnić, stosując odpowiednią dietę.

więcej

Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

Gorączka u dziecka to okresowy stan zapalny, który wymaga od organizmu zwalczenia patogenu, poprzez zwiększenie temperatury ciała. Gorączka u dziecka i stan podgorączkowy, pojawiają się często w przebiegu infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Nie zawsze jednak patogen musi być bezpośrednią przyczyną gorączki u dziecka. Stan ten może się także pojawić w okresie ząbkowania lub jako odczyn poszczepienny. Istnieją jednak sytuacje, w których gorączka u dziecka może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. Kiedy zatem udać się do lekarza i jak zwalczyć gorączkę u dziecka?

więcej

Sposoby na niestrawność w święta. Jak walczyć z problemami żołądkowymi po wigilii?

Niestrawność, uczucie pełności, dyskomfort przewodu pokarmowego w czasie Świąt? Jeśli te objawy niestrawności brzmią znajomo, to prawdopodobnie mamy do czynienia z przejedzeniem. Niestrawność i problemy z nią związane to bardzo powszechny problem występujący w okresie świątecznym. Obfitość potraw wigilijnych oraz chęć skosztowania każdej z nich, sprawiają, że praktycznie zawsze czujemy wtedy dyskomfort trawienny oraz ciężkość na żołądku. Warto więc poznać sposoby na walkę z niestrawnością i wiedzieć, jak zwalczać jej objawy.

więcej

Jak żyć z cukrzycą? 14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która uszkadza komórki trzustki oraz wpływa na komfort życia. Wedle statystyk krajowego portalu gov.pl, w 2018 roku na cukrzycę chorowało prawie 3 mln polaków. Oznacza to, że problem ten dotyczy co 11 dorosłego. Co więcej, zgodnie z raportem WHO, cukrzyca stanowi główną przyczynę powikłań zdrowotnych, jak ślepota, niewydolność nerek, niewydolność serca, udar mózgu oraz amputacja kończyn dolnych.

więcej

Wcześniactwo a rozwój dziecka. 17 listopada Światowym Dniem Wcześniaka.

Prawidłowy przebieg ciąży powinien trwać około 39-40 tygodni. Ciąża zakończona na tym etapie pozwala na prawidłowe wykształcenie narządów wewnętrznych i funkcjonowanie noworodków poza organizmem matki. Niestety nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Za wcześniaka uważa się dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Najczęściej o wcześniactwie mówi się, kiedy dziecko zostanie urodzone przedwcześnie, między 22, a 36 tygodniem ciąży. Rozwiązanie przed 22 tygodniem ciąży określa się jako poronienie, ponieważ narządy wewnętrzne płodu nie są wystarczająco wykształcone, aby umożliwić funkcjonowanie poza ciałem matki.

więcej