Wyprawka do szpitala – co powinna wziąć ze sobą przyszła mama do szpitala?
Torba do porodu to jedyna rzecz, którą przyszła mama musi zabrać ze sobą do szpitala. Nie potrzebuje nic więcej, pod warunkiem, że wyprawka dla niej i dziecka jest dobrze skompletowana. Warto też zadbać o to, aby przygotować ją nawet kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem. Zobacz, co spakować do szpitala na poród.
Jak spakować torbę do szpitala?
Przyszła mama powinna przygotować wyprawkę na pobyt w szpitalu dla siebie i dziecka w taki sposób, aby było to dla niej wygodne. Ważne jest, aby wszystkie rzeczy były poukładane – pozwoli to uniknąć sytuacji, w której nie można znaleźć potrzebnego przedmiotu. W przeciwnym razie pojawia się stres. Zwłaszcza gdy zaczną się już silne bóle porodowe.
Dobrym pomysłem jest podzielenie torby do szpitala na pół. Jedna część jest przeznaczona dla mamy, a druga dla maluszka. Decyduje się na to wiele ciężarnych, ponieważ w ten sposób zawartość nie miesza się, łatwo jest utrzymać porządek, a znalezienie potrzebnych rzeczy nie sprawia najmniejszego problemu.
Część torby do szpitala, która jest przeznaczona dla mamy, również trzeba podzielić na dwie części. Na wierzchu dobrze jest położyć tylko te rzeczy, które są niezbędne na czas porodu. Ułatwi to całą procedurę przygotowań do pobytu na sali porodowej. Dzięki temu również partner (lub inna osoba bliska) jest w stanie znaleźć w torbie potrzebne w danej chwili przedmioty.
Na ile dni spakować torbę do szpitala na poród?
To również jest ważna kwestia, która pozwala uniknąć zabierania ze sobą nadmiernej ilości przedmiotów. Pobyt w szpitalu po porodzie nie jest długi. Dlatego zaleca się, aby spakować torbę na maksymalnie 2–3 dni. Co w sytuacji, gdy konieczna będzie dłuższa hospitalizacja? Można przygotować dodatkowy zestaw ubranek oraz przyborów higienicznych i zostawić go w domu w widocznym miejscu. W razie przedłużonego pobytu w szpitalu bliska osoba może go dostarczyć w każdej chwili.
Kiedy torba do szpitala powinna być gotowa?
Wiele przyszłych mam zastanawia się także, kiedy najlepiej przygotować wyprawkę dla siebie i maluszka. Warto mieć na uwadze, że dziecko nie zawsze przychodzi na świat w terminie określonym przez lekarza. Zdarzają się różne sytuacje wymagające wcześniejszej hospitalizacji, która przeciąga się aż do rozwiązania. Dlatego najlepiej jest, gdy torba do szpitala jest gotowa najpóźniej w 34. tygodniu ciąży.
Wcześniejsze przygotowanie rzeczy dla dziecka i ciężarnej pozwala na ewentualne dokupienie brakujących przedmiotów. Jest to również sposób na zachowanie spokoju, gdy akcja porodowa rozpocznie się wcześniej.
Poród – co zabrać do szpitala?
Torba do porodu powinna zawierać wszystkie przedmioty, które przydadzą się ciężarnej na sali porodowej. Są to głównie przybory toaletowe oraz wygodna odzież. Nie może zabraknąć akcesoriów, które ułatwią przebieg akcji porodowej. W torbie dla mamy powinny znaleźć się:
- luźna i wygodna koszula nocna,
- ciepłe skarpetki i kapcie,
- szlafrok,
- klapki pod prysznic,
- duży ręcznik,
- pielucha tetrowa,
- chusteczki nawilżające lub mgiełka do odświeżenia ciała.
Dobrze jest spakować wodę mineralną, płytę z muzyką relaksującą oraz przedmioty, które pomogą się zrelaksować i zmniejszyć ból porodowy. Tutaj warto mieć na uwadze, że w szpitalach takie pomoce są dostępne.
W bocznej kieszeni torby do porodu trzeba umieścić teczkę, w której znajdują się wszystkie wyniki badań przeprowadzone w ciąży i dokumenty. Lekarze i pielęgniarki na sali porodowej na pewno o nie poproszą. Dodatkowo warto włożyć tam kartkę, na której są zapisane numery telefonów do bliskich, przyjmowane leki, alergie. Dobrze mieć przy sobie NIP pracodawcy – dotyczy to kobiet pracujących. Pod ręką powinien być też telefon komórkowy i dowód osobisty.
Co spakować dla przyszłej mamy na pobyt w szpitalu?
Co spakować dla przyszłej mamy na pobyt w szpitalu?
Torba do porodu musi zawierać też rzeczy dla przyszłej mamy, które przydadzą jej się po porodzie. Są to:
- dwie koszule nocne rozpinane z przodu,
- dwa biustonosze do karmienia,
- skarpetki,
- ręcznik do kąpieli,
- jednorazowe majtki z siateczki,
- podkłady poporodowe,
- podpaski,
- kosmetyki do mycia (w tym płyn do higieny intymnej) i szczoteczka do zębów.
Potrzebne są też akcesoria do karmienia piersią. Są to przede wszystkim wkładki laktacyjne i krem z lanoliną na sutki. Laktator powinien czekać w domu. W razie potrzeby bliska osoba może go dostarczyć dodatkowo. Podobnie jak rzeczy na wyjście ze szpitala.
Wyprawka dla noworodka – co kupić?
Do torby należy zapakować następujące rzeczy dla dziecka:
- pieluszki jednorazowe (ok. 15 sztuk),
- 3–4 pieluszki tetrowe,
- podkłady jednorazowe (ok. 3–4 sztuki),
- ręcznik kąpielowy,
- kosmetyki do kąpieli (emolienty) i maść na odparzenia,
- ciepły kocyk lub rożek.
Dodatkowo trzeba mieć ubranka dla dziecka. Zaleca się, aby do torby włożyć 3 komplety ubranek, na które składają się:
- kaftaniki,
- body,
- pajacyki lub śpioszki,
- czapeczki,
- skarpetki.
Niezbędne są również rękawiczki na dłonie, które zakłada się dziecku, aby nie zadrapało swojej skóry.
Warto wcześniej przeczytać na stronie internetowej szpitala lub zapytać położną o to, czy dana placówka zapewnia podstawowe rzeczy dla dziecka lub jego mamy. Zdarza się, że nie trzeba zabierać ze sobą pieluch jednorazowych lub podkładów.