Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia oraz kiedy warto zacząć na nie chodzić?

Szkoła rodzenia jest doskonałym pomysłem zarówno dla ciężarnych, które zostaną mamami po raz pierwszy, jak i tych mających już doświadczenie. Program zajęć jest skrupulatnie przygotowywany przez położne tak, aby przyszli rodzice dowiedzieli się jak najwięcej o ciąży, porodzie oraz opiece nad noworodkiem. Składa się on z wykładów i ćwiczeń praktycznych. Zobacz, dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia.

Szkoła rodzenia to zorganizowane zajęcia skierowane do kobiet, które spodziewają się dziecka. Ich celem jest przygotowanie do macierzyństwa (rodzicielstwa, jeżeli uczestniczą w nich również partnerzy). W ich trakcie przyszła mama zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności. Szkoły rodzenia funkcjonują niemal na całym świecie. W Polsce pierwsza z nich powstała w 1956 roku, zaś cała idea wywodzi się z Wielkiej Brytanii.

Po co zapisywać się do szkoły rodzenia?

Udział w zajęciach szkoły rodzenia przynosi wiele korzyści dla przyszłych rodziców – zwłaszcza gdy oczekują na swoje pierwsze dziecko. Ale różnego rodzaju obawy dotyczące odnalezienia się w nowej sytuacji mogą pojawić się również w kolejnych ciążach. Dlatego położne aktywnie zachęcają do uczestnictwa, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, jak dużo wiedzy i umiejętności mogą wynieść mama i tata.

Szkoła rodzenia to przede wszystkim duża dawka wiedzy. W czasie wykładów przyszli rodzice dowiadują się wszystkiego, co jest im potrzebne do porodu i opieki nad noworodkiem. Są to informacje poparte najnowszą wiedzą medyczną, ale też wieloletnim doświadczeniem osób, które je prowadzą. Wiedza jest utrwalana w czasie ćwiczeń. Są one dobre przede wszystkim dla przyszłych tatusiów – mogą oni bez strachu zaangażować się w nowe obowiązki, jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie.

Warto brać udział w szkole rodzenia, aby zmniejszyć stres związany z porodem i nowymi obowiązkami. Przyszłe mamy obawiają się różnych rzeczy: bólu, braku opieki, rekonwalescencji po cięciu cesarskim, problemów z laktacją, pielęgnacji noworodka, chorób dziecka. Posiadanie wiedzy i bycie przygotowaną na różne sytuacje pozwala się uspokoić i odstresować. Jeżeli szkoła rodzenia znajduje się przy wybranym szpitalu, można poznać oddział, trakt położniczy oraz personel medyczny.

Udział w zajęciach w szkole rodzenia jest okazją do nawiązania wspaniałych przyjaźni. W jednym miejscu spotykają się kobiety na podobnym etapie życia. Rozumieją swoje rozterki, obawy oraz bieżące problemy i niedogodności (np. dokuczliwe dolegliwości ciążowe). Niektóre z nich spotykają się później na oddziale porodowym. Przyszła mama czuje potrzebę znalezienia osoby, która w pełni rozumie jej stan. Dodatkowo jest to świetna okazja do znalezienia towarzystwa do przyszłych wspólnych spacerów z wózkiem. 

kiedy-zapisac-sie-do-szkoly-rodzenia


Kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia?

Szkołę rodzenia prowadzą położne z wieloletnim doświadczeniem. Często wspierają je lekarze (np. neonatolodzy i ginekolodzy), ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, którzy zajmują się zagadnieniami związanymi z ich specjalizacją. Dzięki temu przyszli rodzice otrzymują konkretną i wartościową wiedzę.

Kto może zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia może zapisać się każda przyszła mama. Nie ma żadnych ograniczeń, dotyczących tego, kto jest przyjmowany na zajęcia. Dodatkowo może towarzyszyć jej bliska osoba. Najczęściej jest to ojciec dziecka, ale może to być również mama lub przyjaciółka. Szkoły rodzenia mają oferty skierowane do różnych grup (np. samotnych mam), dzięki czemu każda ciężarna znajdzie to, co najbardziej jej odpowiada.

Szkoła rodzenia – od kiedy można się zapisać?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, w którym tygodniu ciąży zapisać się do szkoły rodzenia. Najlepszym momentem jest drugi trymestr (około 21. tygodnia ciąży). Zwykle jest to czas, w którym ciężarna czuje się najlepiej. Przestają jej dokuczać dolegliwości ciążowe, a do porodu pozostało jeszcze wiele tygodni. Jednak za odpowiednią placówką można rozglądać się już wcześniej – o pomoc w wyborze warto poprosić swoją położną. Dobrze jest także zorientować się, czy wybrany szpital do porodu prowadzi własną szkołę rodzenia.

bezplatna-szkola-rodzenia

 

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

W większości szkół rodzenia plan zajęć jest podobny. Szczególną uwagę poświęca się takim zagadnieniom, jak:

  • fizjologia ciąży i porodu,
  • ćwiczenia oddechowe w czasie porodu,
  • metody łagodzenia bólu w czasie porodu,
  • odżywianie w ciąży i okresie karmienia piersią,
  • pielęgnacja i opieka nad noworodkiem,
  • pierwsza pomoc w nagłych przypadkach,
  • połóg i powrót do sprawności po porodzie,
  • laktacja i wyzwania z nią związane,
  • oznaki zbliżającego się porodu.

Nie brakuje także zajęć z chustonoszenia (taka tematyka jest poruszana m.in. w szkole rodzenia w Szpitalu św. Anny w Piasecznie) lub stosowania pieluch wielorazowych. W czasie wykładów rodzice mogą też dowiedzieć się sporo o bankowaniu krwi pępowinowej.

Wykłady i ćwiczenia w szkole rodzenia odbywają się w kilkuosobowych grupach. Na zajęcia należy zgłaszać się kilka razy w tygodniu. Istnieją także weekendowe szkoły rodzenia.

Ciekawym rozwiązaniem są szkoły rodzenia on-line. Zajęcia w takiej formie prowadzi np. Szkoła Rodzenia w Szpitalu Zdrowie w Kwidzynie.  Dzięki temu osoby, które nie mają możliwości udziału w zajęciach stacjonarnych, mogą również zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie.

Czy zajęcia w szkole rodzenia są płatne?

Większość szkół rodzenia nie pobiera opłaty za uczestnictwo w zajęciach. Bezpłatne zajęcia w ramach NFZ odbywają się w formie stacjonarnej np. w Szpitalu św. Anny w Piasecznie i w Przychodni Lubmed w Lubinie oraz online - w Szpitalu Zdrowie w Kwidzynie. Płatne są prywatne placówki. Zapłacić trzeba także za indywidualną szkołę rodzenia. Tego typu zajęcia najczęściej odbywają się w domu przyszłych rodziców i nie uczestniczą w nich inne osoby.

przygotowanie-do-porodu