Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?
Wybór lekarza, prowadzenie ciąży i poród mogą wzbudzać wiele obaw pacjentki. Każda przyszła mama chce mieć zapewnioną, jak najlepszą opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego przed podjęciem decyzji poświęca czas na czytanie opinii w internecie i rozmowy z innymi kobietami. Sprawdź, jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży.
Ciężarna pozostaje pod opieką ginekologa przez całą ciążę. Mimo opracowanych standardów prowadzenia ciąży i rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, nie wszędzie lekarze ich przestrzegają. Nic więc dziwnego, że wybór ginekologa prowadzącego ciążę jest szczególnie ważny, a wiele przyszłych mam nadal ma wątpliwości (zwłaszcza, gdy dopiero zaszły w pierwszą ciążę). Na szczęście nie brakuje ginekologów, którym zależy na zdrowiu i zadowoleniu swoich pacjentek.
Czym wyróżnia się dobry lekarz prowadzący ciążę?
Przyszła mama powinna wybrać nie tylko dobrą poradnię ginekologiczno-położniczą, ale przede wszystkim lekarza, który poprowadzi jej ciążę. Warto poświęcić na to trochę czasu. Ma to wpływ nie tylko na jakość opieki, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, samopoczucie i atmosferę spokoju w czasie porodu. Nie ma nic złego w tym, że przyszła mama ma pewne wyobrażenia i oczekiwania względem lekarza i personelu medycznego w tak szczególnym dla niej okresie życia.
Dobry lekarz prowadzący ciążę ma następujące cechy:
- jest cierpliwy i spokojny,
- wzbudza zaufanie,
- jest empatyczny i rozumie potrzeby pacjentki,
- wykonuje wszystkie zalecane badania krwi i testy laboratoryjne,
- rekomenduje dodatkowe badania (jeżeli jest to wskazane),
- udziela szczegółowych informacji na temat ciąży i porodu,
- udziela wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania,
- opiera się na najnowszych badaniach naukowych i standardach opieki okołoporodowej,
- ma dobrze wyposażony gabinet,
- wyjaśnia podczas badania, co w danej chwili robi.
Lekarz prowadzący ciążę może przyjmować prywatnie lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przyszła mama powinna pamiętać, że w każdej chwili może zmienić ginekologa, jeżeli nie jest zadowolona z poziomu świadczonej przez niego opieki.
Czym kierować się przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę?
Przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę warto kierować się jego doświadczeniem. Informacje na jego temat można przeczytać na stronie internetowej placówki, w której pracuje. Ginekolodzy przyjmują w przychodniach, szpitalach, klinikach i prywatnych gabinetach. Udostępniają dane, takie jak: rok uzyskania dyplomu i specjalizacji, czas współpracy, przynależność do towarzystw naukowych, ukończone kursy i posiadane uprawnienia.
Tym, co powinno interesować pacjentkę, są także opinie. Wiele z nich można przeczytać w internecie. Są one pisane przez kobiety, które miały styczność z danym lekarzem – ale nie zawsze. Niekiedy pojawiają się fałszywe informacje. Dlatego zawsze warto przeczytać kilka różnych, aby wyrobić sobie własne zdanie.
Przyszła mama może zaufać także znanym przez siebie pacjentkom tego lekarza. Możliwe, że bliska jej osoba korzystała z usług danego ginekologa lub przychodni w prowadzeniu ciąży. Warto uzyskać od niej jak najwięcej informacji i odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące opieki okołoporodowej i warunków panujących na sali porodowej.
Ważne jest także to, gdzie odbywają się wizyty. Dojazd nie powinien zajmować zbyt wiele czasu, ponieważ w późniejszych tygodniach ciąży może być to uciążliwe. Wiele przyszłych mam decyduje się na ginekologa w szpitalu, w którym chcą rodzić. Uwagę należy zwracać na wyposażenie gabinetu (np. czy jest w nim łazienka i przybory higieniczne). Powinna też panować w nim intymna i spokojna atmosfera.
Dobry ginekolog – Piaseczno
W Szpitalu św. Anny w Piasecznie współpracujemy wyłącznie ze specjalistami, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie podejście do pacjentki. Zależy nam, aby przyszła mama czuła się u nas dobrze i bezpiecznie przez cały czas trwania ciąży. Nasi specjaliści wyróżniają się empatią i zrozumieniem pacjentki. Takie podejście sprawia, że lekarze - dr Dariusz Tarwacki i dr Rafał Kuźlik - cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami. Dbają przede wszystkim o to, aby wizyty przebiegały bez stresu, a ciężarna otrzymała wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące ją pytania.
Jak wygląda prowadzenie ciąży?
Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Lekarz pyta o:
- przebyte choroby,
- przyjmowane leki,
- poprzednie ciąże i porody.
Wydaje także skierowanie na badanie krwi. Kolejne wizyty w czasie ciąży odbywają się raz w miesiącu. Specjalista wykonuje zalecane testy w danym okresie ciąży – m.in. badania USG. Ocenia rozwój i stan dziecka. Dba także o zdrowie przyszłej mamy i podejmuje kroki, które przygotowują ją do porodu. Odpowiada też na nurtujące ją pytania. Lekarz ginekolog powinien rekomendować ciężarnej wykonanie badań prenatalnych, które określają ryzyko wystąpienia wad genetycznych.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta w ciąży?
Zalecane jest odbycie pierwszej wizyty między 7. a 8. tygodniem ciąży. W jej trakcie lekarz ginekolog może wykonać niezbędne badania, które potwierdzą, że doszło do zapłodnienia, a dziecko na tym etapie rozwija się prawidłowo. Na pierwszą wizytę kobieta powinna zapisać się, gdy uzyska pozytywny wynik testu ciążowego (domowego lub laboratoryjnego).
Czytaj również: Poród w Szpitalu św. Anny w Piasecznie krok po kroku