Blog

Czym zajmuje się urolog i jak wygląda wizyta u tego specjalisty?

Urologia jest specjalizacją lekarską, która skupia się na schorzeniach układu moczowego, a niekiedy także układu płciowego. Na konsultację powinny zgłosić się osoby, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości z ich strony. Zobacz, jak wygląda wizyta u urologa.

więcej

Co to jest endometrioza i jak ją leczyć?

Endometrioza jest chorobą układu rozrodczego, która dotyczy kobiet w wieku reprodukcyjnym. Szacuje się, że może na nią chorować nawet 15% populacji. Jej przyczyna nie została dokładnie poznana, dlatego stosuje się leczenie objawowe. Zobacz, czym jest endometrioza, jak ją rozpoznać i leczyć.

więcej

Kamienie nerkowe – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Kamienie nerkowe powstają z substancji, które znajdują się w moczu. Są one przyczyną kamicy nerkowej – choroby układu moczowego. Jej charakterystycznym objawem jest kolka nerkowa, która powoduje bardzo silny ból. Wykrycie kamieni nerkowych wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.

więcej

Mięśniaki macicy – kiedy niezbędna jest operacja?

Mięśniaki macicy wymagają odpowiedniego leczenia. Podstawową metodą jest ich chirurgiczne usunięcie. Sposób wykonania zabiegu oraz jego zakres jest dostosowywany indywidualnie do każdej pacjentki. Zobacz, kiedy niezbędna jest operacja mięśniaków macicy.

więcej

Szczepionka na Covid: przeciwwskazania i objawy po szczepieniu

Jak działa szczepionka mRNA? Jakie są możliwe reakcje organizmu na przyjęcie szczepionki? Kiedy zasięgnąć porady specjalisty? Czy istnieją przeciwwskazania do szczepienia? Odpowiadamy!

więcej

Zalecenia dietetyczne dla osób cierpiących na kamicę nerkową

Przyczyn kamicy nerkowej może być wiele — do najczęstszych zaliczają się niektóre schorzenia, stosowane suplementy i leki. Co jednak ważne, kamienie nerkowe mogą powstać przez błędy w diecie i nadwagę. Sprawdź, jak dobrać jadłospis, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

więcej

Rezonans magnetyczny — wszystko, co należy wiedzieć przed badaniem

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego to sposób na uzyskanie szczegółowych obrazów narządów i tkanek całego ciała bez konieczności prześwietlenia lub napromieniowywania. Zamiast tego rezonans wykorzystuje silne pole magnetyczne, fale radiowe, oraz komputer do tworzenia obrazów, które pokazują urazy, procesy chorobowe i stany patologiczne. Dowiedz się więcej na temat przebiegu badania i w jakich przypadkach jest wykonywane.

więcej

Rak tarczycy - jakie są jego objawy?

Rak tarczycy to nowotwór, który rozwija się z tkanek tarczycy. Jest to choroba, w której komórki rosną w sposób patologiczny i mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Objawy mogą obejmować obrzęk lub guzek na szyi. Rak może również wystąpić w tarczycy po rozprzestrzenieniu się z innych lokalizacji.

więcej

RKO u dorosłych i dzieci – czym jest i jak ją przeprowadzić?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa polega na wykonywaniu uciśnięć klatki piersiowej, a niekiedy także oddechów zastępczych. Stosuje się ją, gdy doszło do zatrzymania akcji serca i osoba poszkodowana nie oddycha. Jest to jedna z najważniejszych czynności ratowniczych. Zalicza się ją do pierwszej pomocy niemedycznej, co oznacza, że każdy może się jej podjąć. RKO ratuje życie. Zobacz, jak ją przeprowadzić.

więcej