Blog

Borelioza przenoszona przez kleszcze

Kalendarzowe lato dobiega końca, ale nie należy z tego powodu rezygnować z profilaktyki i regularnego sprawdzania swojego ciała w poszukiwaniu kleszczy, które mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza. Zakażenie, które nie jest wykryte odpowiednio wcześnie, może skutkować poważnymi następstwami narządowymi i układowymi. W jego przebiegu pojawiają się też bardzo uciążliwe objawy. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć boreliozę.

więcej

Pajączki - problem, który można rozwiązać

Pajączki i drobne zmiany żylne pojawiające się np. na nogach traktowane są zwykle jako defekt estetyczny, jednak świadczą o zaburzeniach krążenia żylnego. Najczęściej pajączki pojawiają się u kobiet, choć nie są wyłącznie ich problemem. Niemożliwe jest określenie jednej przyczyny tej choroby, ale zwykle wskazuje się na siedzący tryb życia oraz genetykę. Metodą wykorzystywaną do leczenia tego schorzenia jest skleroterapia.

więcej

Czy wiek wpływa na jakość snu?

Zapotrzebowanie na sen i preferowane pory snu są uwarunkowane genetycznie. Bez względu na te różnice między ludźmi, z wiekiem następują zmiany neurohormonalne, które mają wpływ na sen. Im człowiek starszy, tym coraz bardziej spada poziom wydzielania hormonu wzrostu, następuje wieczorne podwyższenie poziomu kortyzolu i wzrasta stężenie interleukiny-6. Jak sen kształtuje się na przestrzeni lat i jakie są konsekwencje spadku jego jakości i długości dla naszego organizmu?

więcej

Problemy ze snem? Poznaj możliwe przyczyny bezsenności

Bezsenność nie dotyczy tylko problemów z zaśnięciem, ale i utrzymaniem snu oraz częstym wybudzaniem się. Za nieprzespanymi nocami mogą stać prozaiczne i łatwe do wyeliminowania przyczyny, ale mogą one również być na tyle złożone, że nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego lekceważenie tego problemu może nieść ze sobą przykre konsekwencje dla naszego zdrowia.

więcej

Wizyta dziecka u urologa. Jak przygotować najmłodszego pacjenta do pierwszego spotkania?

Pierwsza wizyta u urologa dziecięcego może być dla małego pacjenta bardzo stresująca. Mimo że badanie lekarskie nie jest bolesne, dziecko może się bać i płakać. Często pojawia się także wstyd związany z koniecznością odsłonięcia okolic intymnych. Zobacz, jak przygotować dziecko do konsultacji u urologa.

więcej

Objawy i diagnostyka bezsenności

Organizm każdego z nas ma swój rytm biologiczny, który z różnych powodów może zostać zaburzony. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, przepełnionych stresem i codzienną gonitwą, jesteśmy bardziej podatni na wystąpienie problemów ze snem. Powszechność tego zjawiska sprawiła, że bezsenność nie jest już traktowana wyłącznie jako dolegliwość towarzysząca innym schorzeniom, ale jako samodzielna jednostka chorobowa, która wymaga profesjonalnego leczenia. Zobacz, jakie są sposoby na bezsenność.

więcej

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – dlaczego są ważne dla kobiet i mężczyzn?

Ćwiczenie mięśni dna miednicy nie jest trudne, a potrafi przynieść imponujące efekty – i to w krótkim czasie. Dzięki regularnej gimnastyce poprawia się ich funkcjonowanie, a tym samym ustępują nieprzyjemne dolegliwości. Jedną z nich jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, na które cierpi ponad 45% kobiet. Zobacz, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

więcej

Poród w Szpitalu św. Anny w Piasecznie krok po kroku

Jak wygląda poród w Piasecznie, gdzie pójść i czego się spodziewać, pytamy Beatę Matyj, położną ze Szpitala św. Anny

więcej

Neonatolog czy pediatra?

Poradnia neonatologiczna w szpitalu św. Anny w Piasecznie obejmuje opieką medyczną dzieci urodzone z czynnikami ryzyka okresu płodowo-okołoporodowego. W poradni udzielane są również porady w przypadku gdy matka zauważy niepokojące objawy u noworodka wcześniej zdrowego.

więcej