Cenna równowaga hormonalna
Choroby związane z gospodarką hormonalną organizmu często dają nietypowe i trudne do zdiagnozowania objawy. Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza endokrynologa po wielu miesiącach, a nawet latach borykania się z różnorodnymi dolegliwościami. Tymczasem rozregulowanie gospodarki hormonalnej wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia jak najszybciej.
Hormony to substancje, które są wytwarzane w ciele człowieka przez narządy wewnętrzne nazywane także gruczołami. Wędrują one wraz z krwią do wszystkich tkanek. Pełnią one bardzo ważną rolę, ponieważ wpływają na pracę całego organizmu. Hormony pomagają regulować metabolizm, proces prawidłowego spalania tłuszczu, mnożenie się komórek, wzrost organizmu, wchłanianie substancji, cykl menstruacyjny, płodność, rozwój, stężenie glukozy i insuliny we krwi, a także funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Niestety, coraz więcej osób obserwuje u siebie objawy zaburzeń równowagi hormonalnej.
Zaburzona gospodarka hormonalna
Zaburzenia hormonalne to stan, w którym hormony utrzymują się na nieodpowiednim poziomie. Przyczyny dolegliwości mogą być różne. Najczęściej są one związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu wydzielającego hormony lub struktury, która reguluje jego pracę. Zaburzenia hormonalne to m.in.:
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- zespół policystycznych jajników,
- insulinooporność,
- zespół Cushinga,
- nieprawidłowy poziom męskich hormonów płciowych.
Zaburzenia hormonalne mogą pojawić się u osób w każdym wieku.
Problemy z hormonami - objawy
Zaburzenia hormonalne powodują szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Rodzaj objawów zależy od tego, jakich hormonów jest zbyt dużo lub zbyt mało. Niekiedy na nieodpowiednim poziomie utrzymuje się kilka z nich jednocześnie.
Zaburzenia hormonalne mogą objawiać się zwolnieniem tempa przemiany materii, co skutkuje przyrostem masy ciała. Niekiedy waga spada, mimo że nie zostały podjęte żadne próby odchudzania się. Często pojawiają się też:
- nadmierne owłosienie,
- zmiany skórne (np. trądzik lub rozstępy),
- wahania poziomu cukru we krwi (gdy zaburzone jest funkcjonowanie trzustki),
- zmęczenie i osłabienie,
- nadmierna senność,
- zmiana zabarwienia głosu,
- pogorszenie kondycji skóry i włosów,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. przewlekłe zaparcia),
- zaburzenia pracy serca,
- obrzęki,
- pogorszenie koncentracji i pamięci,
- nietolerancja wysiłku,
- zwiększona potliwość,
- bezsenność,
- zahamowanie lub przyspieszenie wzrostu.
Osoby z zaburzeniami równowagi hormonów płciowych mogą dowiedzieć się o nieprawidłowościach przy okazji starań o dziecko. Zaburzona gospodarka hormonalna jest jedną z przyczyn bezpłodności. Inne objawy przy zaburzeniach hormonów płciowych to:
- spadek libido,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego (rozregulowanie cyklu miesiączkowego aż do całkowitego zaniku miesiączki),
- zaburzenia erekcji.
Zaburzenia hormonalne - diagnostyka
Poziom hormonów płciowych, tarczycowych i wszystkich innych można sprawdzić przy pomocy badań laboratoryjnych krwi. Materiałem do badania jest niewielka próbka krwi pobrana z żyły. Do przeprowadzenia diagnostyki nie jest konieczny pobyt w szpitalu. Badanie krwi jest jedynym sposobem na sprawdzenie, czy hormony utrzymują się na odpowiednim poziomie oraz wykluczenie zaburzeń hormonalnych.
Zaburzenia hormonalne - kiedy udać się do lekarza?
Jeśli u siebie lub swoich bliskich zauważasz
- nadmierne owłosienie,
- zmiany skórne (suchość skóry, wypadanie włosów)
- spadek libido,
- zwiększoną produkcję łoju,
- rozregulowanie cyklu miesiączkowego
musisz pamiętać, że są to jedne z symptomów, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty endokrynologa. Podobnie jest z częstym uczuciem zimna lub gorąca, pojawieniem się nadmiernego owłosienia, uczuciem bicia serca, osłabieniem, złą tolerancją wysiłku, nerwowością, bezsennością czy obniżonym nastrojem.
Endokrynologa warto poradzić się również, jeśli zmagamy się ze znaczną nadwagą lub utratą masy ciała. Wszystkie te objawy są zwykle następstwem nieprawidłowego stężenia hormonów w organizmie.
- Wiele niepokojących i uciążliwych objawów, które na pierwszy rzut oka trudno przypisać do konkretnej choroby, może zostać wyjaśnionych przez doświadczonego specjalistę endokrynologa - mówi lek. Maria Filipowicz, endokrynolog poradni endokrynologicznej, konsultująca także pacjentów Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu św. Anny w Piasecznie.
Leczenie zaburzeń hormonalnych
Terapia ma na celu przywrócić odpowiednią gospodarkę hormonalną. W tym celu stosuje się leki. W leczeniu ważne jest równoległe stosowanie metod niefarmakologicznych. Chory powinien dbać o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, zmniejszenie stresu oraz odpoczynek.
Poradnia endokrynologiczna
W specjalistycznej poradni endokrynologicznej Szpitala św. Anny w Piasecznie diagnozowane i leczone są choroby tarczycy i przytarczyc, przysadki mózgowej, nadnerczy, nadmiar insuliny, cukrzyca, otyłość, osteoporoza, zaburzenia miesiączkowania czy bezpłodność. Na miejscu można wykonać również wszystkie zalecone przez lekarza badania np. badania laboratoryjne lub USG.
- Nasi pacjenci mają możliwość skorzystać z szybkiej diagnostyki zarówno w przychodni jak i w szpitalu – dodaje lekarz.
Do lekarza endokrynologa w poradni Szpitala św. Anny nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy umówić się na wizytę.
Informacja i rejestracja
Przychodnia, ul. A. Mickiewicza 39,
tel.: 22 735 41 00
Szpital, ul. A. Mickiewicza 39,
tel.: 22 73 54 103