lek. Filip Szczytkowski- specjalista ortopedii i traumatologii ruchu
Poradnia Preluksacyjna w Lubinie świadczy usługi z zakresu diagnostyki i leczenia wrodzonych wad stawów biodrowych. Do najpopularniejszych z nich należą dysplazja oraz niestabilność tych stawów. W celu stwierdzenia tego rodzaju schorzeń wykonuje się między innymi badania ultrasonograficzne, które dziś standardowo wykonuje się już w drugim miesiącu życia dziecka.
Czy badanie zwyrodnień stawu biodrowego jest bolesne?
Wiele osób, które cierpią ze względu na zwyrodnienia stawu biodrowego, boją się wizyty w poradni preluksacyjnej ze względu na strach przed dodatkowym bólem, który mogą wywołać badania. Nasi lekarze dokładają wszelkich starań, aby diagnostyka choroby przebiegała bezboleśnie, wykorzystując przy tym nieinwazyjne i bezpieczne metody badawcze.
Dysplazja stawu biodrowego - diagnostyka
Najpopularniejszą wrodzoną wadą stawu biodrowego jest dysplazja stawu biodrowego – jedna z najczęściej występujących wad wrodzonych wśród przedstawicieli białej populacji. Dysplazja jest wrodzonym zniekształceniem stawu biodrowego i często wykrywana jest w pierwszych dniach po narodzeniu dziecka. Jeżeli dysplazja nie jest odpowiednio szybko zdiagnozowana i poddana leczeniu, da o sobie znać w okresie pokwitania lub (w przypadku kobiet) po urodzeniu dziecka. Podstawowymi objawami związanymi z nieleczoną dysplazją są zmęczenie, ból kolana oraz ból biodra.
Dysplazja stawu biodrowego - przyczyny
Przyczyn dysplazji stawu biodrowego jest wiele. Wśród najpopularniejszych czynników mogących sprzyjać powstawaniu tej choroby wymienia się przede wszystkim:
• nieprawidłowe podkurczanie nóżek przez dziecko w ostatnich miesiącach ciąży, • ułożenie miednicowe płodu w czasie ciąży, • oddziaływanie hormonu relaksyna na płód, • prostowanie naturalnie podkurczonych nóżek niemowlaka i jego nieprawidłowa pielęgnacja, • predyspozycje genetyczne.
Warto pamiętać, że wczesna diagnostyka i wykrycie schorzenia umożliwiają wprowadzenie prawidłowej terapii i kierowanie rozwojem dysplastycznego biodra, co umożliwia jego całkowite wyleczenie.