lek. Beata Kowalska- specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny paliatywnej
Psycholog
mgr Renata Nocko
Poradnia Medycyny Paliatywnej to miejsce stworzone z myślą o osobach nieuleczalnie chorych, znajdujących się w ostatnim stadium choroby nowotworowej. Jej celem jest zapewnienie choremu możliwie jak najlepszej opieki i polepszeniu jakości jego życia oraz niesienie ulgi i uśmierzanie bólu.
Medycyna Paliatywna - opieka wszechstronna
W czasie opieki nad pacjentem nieuleczalnie chorym skupiamy się zarówno na niesieniu pomocy medycznej i farmakologicznej zorientowanej na ciele (m.in. na łagodzeniu bólu, duszności, wymiotów, braku apetytu), jak i na psychice pacjenta, co oznacza, że ma on dostęp do pomocy ze strony psychologa. Nad pacjentem czuwa interdyscyplinarny zespół medyczny, składający się ze specjalisty chorób wewnętrznych, lekarza medycyny paliatywnej, psychiatry, psychologa oraz pielęgniarek.
Jakie choroby kwalifikują się do leczenia w Poradni Medycyny Paliatywnej?
Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z dnia 29 października 2013 roku określa choroby, w przypadku których udziela się świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Są to poniższe choroby:
• choroba AIDS, • nowotwory, • następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego, • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy, • kardiomiopatia, • niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej, • oraz owrzodzenie odleżynowe.
Istotnym aspektem zakwalifikowania pacjenta do grupy chorych paliatywnie jest to, że choroba na którą cierpi ma nieuleczalny, postępujący i ograniczający życie charakter.
Czym charakteryzuje się medycyna paliatywna?
Opieka paliatywna polega na zapewnieniu choremu pomocy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest ciągła, respektuje prawo do życia, ale jednocześnie sprzeciwia się uporczywej terapii, która miałaby przedłużyć gasnące życie za wszelką cenę. Podczas opieki nad osobą terminalnie chorą otaczamy go kompleksową opieką i wspieramy jej rodzinę zarówno w okresie choroby, jak i podczas żałoby po śmierci pacjenta, jednocześnie wierząc, że śmierć jest naturalnym elementem ludzkiego życia.