Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej przełyku lub przepuklin rozworu przełykowego

 

Laparoskopowa fundoplikacja metodą Nissena. Leczenie choroby refluksowej przełyku (zespołu GERD) przepuklin rozworu przełykowego.

Informacje ogólne o operacji

Zgaga to popularne określenie zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, któremu towarzyszy pieczeniem oraz ból. Dolegliwość ta powoduje nie tylko dyskomfort, ale również może stać się przyczyną wielu chorób. Fundoplikacja metodą Nissena jest jednym ze sposobów chirurgicznego leczenia choroby refluksowej przełyku oraz przepukliny rozworu przełykowego.

 

Przebieg operacji

Po znieczuleniu ogólnym, przeprowadzanym przez anestezjologa, chirurg wykonuje pięć nacięć o długości 1 cm każde, przez które wprowadza do brzucha narzędzia oraz kamerę ze źródłem światła. Zabieg polega na uwolnieniu dolnego (brzusznego) odcinka przełyku oraz odnóg przepony tworzących rozwór przełykowy. W następnym etapie otacza się dolny odcinek przepony dnem żołądka (jak mufką) – to właśnie jest fundoplikacja. Dno żołądka zszywa się ku przodowi od przełyku. W drugim etapie zszywa się ze sobą odnogi przepony (utworzone z mięśni) celem zwężenia rozworu przełykowego.

Zmiana operacji laparoskopowej na otwartą

Zawsze może wystąpić zamiana operacji laparoskopowej na otwartą (tzw. konwersja). Konwersja jest zwykle spowodowana problemami technicznymi, na jakie chirurg natrafia podczas operacji. W trakcie zabiegu może dojść do krwawienia, co może spowodować konieczność przetoczenia krwi i/lub osocza. Może wystąpić przedziurawienie ściany żołądka wymagające rozszerzenia skali operacji. Jeśli tego typu powikłania pojawią się po operacji, mogą wymagać ponownego zabiegu – laparoskopowego lub na otwarto.

Możliwe powikłania

  • Najczęściej występującym powikłaniem są zaburzenia połykania pokarmu w pierwszym okresie po operacji. Związane jest to z uciskiem dna żołądka na przełyk i ustępuje zazwyczaj po kilku dniach.
  • Podobnie przemijający charakter ma łykanie powietrza z uwięzieniem go w żołądku. Osoby z przepukliną rozworu przełykowego w trakcie choroby łykają powietrze nieświadomie, ponieważ bańka powietrza w żołądku zmniejsza dolegliwości. Po operacji daje ona uczucie pełności, a przeprowadzona operacja uniemożliwia pozbycie się powietrza poprzez usta.
  • Mogą również wystąpić rzadkie powikłania, które są następstwem nieprzewidywalnych okoliczności.

W miarę upływu czasu dolegliwości związane z refluksem i przepukliną mogą nawrócić.

Wskazania do operacji i konsekwencje jej nieprzeprowadzenia

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego i refluksu stosuje się w sytuacji, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu lub na życzenie chorego. Odstąpienie od operacji pomimo dolegliwości może skutkować stanem zapalnym przełyku, w krańcowym przypadku prowadzącym do rozwoju nowotworu.

Postępowanie po operacji

Chory może wstać z łóżka po sześciu godzinach od operacji. Po upłynięciu 24 godzin pacjentowi podawane są doustnie płyny (woda, słaba i gorzka herbata lub słaba i gorzka kawa). Po 48 godzinach możliwe jest podanie pacjentowi pokarmów stałych. Wypis do domu następuje w drugiej dobie po operacji.