URS - jest urologicznym zabiegiem endoskopowym wykonywanym przez cewkę moczową, który polega na inspekcji moczowodu. URS może być diagnostyczny lub leczniczy. URS wykorzystywany jest do diagnostyki schorzeń moczowodu, w których metody obrazowe nie dają odpowiedzi na temat patologii wewnątrz moczowodu. URS diagnostyczny pozwala na ocenę światła moczowodu pod kątem zwężeń lub nowotworów w jego świetle. W czasie zabiegu możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
URS leczniczy wykonywany jest w przypadku schorzeń moczowodu, które mogą być leczone w sposób endoskopowy - kamica moczowodowa powodująca kolkę nerkową, pozabiegowe zwężenia moczowodu, niektóre nowotwory moczowodu. Coraz częściej ureterorenoskopia wykorzystywana jest do leczenia schorzeń w obrębie układu kielichowo - miedniczkowego. URS najczęściej wykonywany jest z powodu kamicy moczowodowej i nazywany jest wówczas - URSL - skrót od ureterorenoskopowa litotrypsja, czyli skruszenie złogu.
Jakie znieczulenie wykorzystywane jest do URS?
Ureterorenoskopia wykonywana jest w warunkach sali endoskopowej i wymaga znieczulenia pacjenta. Najczęściej wykorzystywanym znieczuleniem w czasie URS jest znieczulenie podpajęczynówkowe lub znieczulenie dożylne/ogóle.
W jaki sposób urolog ocenia moczowód w czasie ureterorenoskopii - URS?
URS wykonywany jest przez cewkę moczową specjalnym narzędziem endoskopowym - ureterorenoskopem. Urządzenie to może być giętkie lub półsztywne. Po wprowadzeniu ureterorenoskopu półsztywnego do pęcherza moczowodu urolog identyfikuje ujście operowanego moczowodu i wprowadza ureterorenoskop do jego światła. W przypadku urządznia giętkiego najpierw zakaldany jest cystoskop i wprowadzany lider (drut prowadzący) do moczowodu, a dopiero po nim wprowadzany jest giętki endoskop. Obejrzenie wnętrza moczowodu możliwe jest dzięki układowi optycznemu, w jaki wyposażony jest ureterorenoskop lub najnowocześniejszym systemom CCD. Obraz z optyki przekazywany jest za pośrednictwem kamery endoskopowej na ekran monitora.
URSL w przypadku kamicy moczowodowej - skruszenie i usunięcie złogu z moczowodu. Ureteroskopia to powszechnie stosowana metoda leczenia kamicy układu moczowego, w której wykorzystuje się endoskop o małej średnicy. Zabieg ten jest skuteczny i wiąże się z niskim ryzykiem powikłań. Pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne lub regionalne. Podczas zabiegu nie wykonuje się żadnych cięć, a rozfragmentowany kamień wyciągany jest przez cewkę moczową za pomocą specjalnego „koszyczka” lub kleszczyków.
W czasie URSL w kamicy moczowodu urolog odnajduje złóg i kruszy go różnymi technikami. W naszym ośrodku oferujemy wszystkie techniki kruszenia złogu:
- laserowa – laser holmowy 30W Cook Medical – ZŁOTY STANDARD
- ultradzwiękowa – Calcuson – ultradźwieki fragmentują złóg
- sprężonym powietrzem – lithoclast – stara metoda, odbijanie i przemieszczanie złogu
W czasie zabiegu urolog może zdecydować o pozostawieniu w moczowodzie cewnika moczowodowego, który umożliwia niskociśnieniowy drenaż moczu. W zależności od rodzaju użytego cewnika, jest on usuwany z reguły po kilku dniach lub 1-2 tygodniach od operacji.
Jak postępować po wykonanym zabiegu URS/RSL?
Po URS wskazanie jest wypijanie zwiększonej ilości płynów i stosowanie wspomagających leków roślinnych. Antybiotyk lub chemioterapeutyki przepisany po URS powinien być stosowany ściśle według zaleceń lekarza. Mocz po URS może być nieco krwisty dlatego zaleca się zwiększoną podaż płynów. Pojawienie się kolki nerkowej zawsze wymaga konsultacji urologicznej celem oceny stopnia zastoju moczu i ustalenia przyczyny, która je wywołała.
Kiedy wykonuje się URS/URSL?
Silne dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicy lędźwiowej i/lub podbrzuszu (po którejkolwiek ze stron) zawsze wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. W przypadku pojawienia się tych dolegliwości z towarzyszącą gorączką istnieje ryzyko stanu septycznego. Na izbie przyjęć pacjent ma wykonywane badania morfologiczne i biochemiczne krwi z oceną wskaźników zapalnych. W badaniu USG ocenia się zastój moczu w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki, a w RTG jamy brzusznej lub tomografii komputerowej lokalizuje się złóg lub inna patologię moczowodu. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję o potrzebie zabiegu URS/URSL.
Możliwe powikłania po ureterorenoskopii - URS
URS jest zabiegiem inwazyjnym, który niesie ze sobą ryzyko powikłań. Częstość powikłań pozabiegowych jest mniejsza niż 2% przypadków. Wśród najczęściej obserwowanych powikłań URS obserwuje się:
- infekcja układu moczowego z urosepsą włącznie. Unika się tego powikłania operując pacjentów w osłonie antybiotykowej, a w przypadku nasilonego stanu zapalnego miejscowo lub ogólnoustrojowo najpierw wykonuje się nakłucie nerki lub instalację cewnika
- perforacja moczowodu
- rozerwanie moczowodu
- zwężenie moczowodu