- Program Dobry Posiłek
- Komfortowe porody
- Małoinwazyjne leczenie prostaty
- Ośrodek Badań Klinicznych
- Szkoła Rodzenia
- Ważne informacje dla rodzin przebywających pacjentów
- Psychoterapia okołoporodowa
- Poradnia Laktacyjna
- Usuwanie nowotworów Echolaserem
- Ważne informacje dla pacjentek ciężarnych
- Robot da Vinci w operacjach urologicznych - Piaseczno
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy
- HIVEC – terapia nieinwazyjnego leczenia raka pęcherza moczowego
- Najnowocześniejszy laser holmowy wykorzystywany w zabiegach urologicznych
- Zabieg HoLEP
- Program Koordynowanej Opieki nad Ciężarną (KOC)
- Zadbaj o swój kręgosłup
- Badania słuchu w Poradni Otolaryngologicznej
- Ginekologia Plastyczna
- Centrum Urologii Zaawansowanej
- Zabieg RIRS
- Zabieg PCNL
- Zabieg URS/URSL
- Rehabilitacja Ambulatoryjna
- Endokrynologia ginekologiczna
- Wykonaj badania laboratoryjne w sobotę w przychodni Szpitala św. Anny w Piasecznie
- Szybka Terapia Onkologiczna
- Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna
- POMÓŻ NAM POMAGAĆ - WESPRZYJ NASZE SZPITALE
- Szczepienia przeciw COVID-19 w szpitalu św. Anny w Piasecznie
- Depresja poporodowa
- Laser ablacyjny CO BIOXEL
Robot da Vinci w operacjach urologicznych - Piaseczno
Operacje urologiczne mogą być przeprowadzane z użyciem robota da Vinci. Jest to nowoczesna, małoinwazyjna i bezpieczna metoda usuwania guzów nerki, prostaty i pęcherza moczowego. Zabiegi w asyście robota da Vinci są wykonywane w Szpitalu św. Anny w Piasecznie.
Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci są przeprowadzane na całym świecie. W Polsce pierwsze urządzenie pojawiło się w 2010 roku. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby tego typu zabiegów – szczególnie w urologii. Coraz więcej placówek jest wyposażonych w robota da Vinci. Z raportu PMR i Upper Financial Group wynika, że do końca 2023 roku w naszym kraju znajdzie się 30 urządzeń. Taki robot chirurgiczny działa m.in. w Szpitalu św. Anny w Piasecznie należącym do grupy EMC.
Robot da Vinci – Piaseczno
W robota chirurgicznego da Vinci jest wyposażony oddział urologiczny Szpitala św. Anny. Urządzenie działa w ramach Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej. Doświadczony zespół kompleksowo leczy schorzenia układu moczowo-płciowego i już od kilku lat prężnie rozwija nowoczesne terapie lecznicze schorzeń układu moczowo-płciowego. Jest to jedna z najlepszych placówek w Polsce. Szczególne sukcesy ma w leczeniu chorób prostaty. Właśnie tego typu schorzeniach może zostać wykorzystany robot chirurgiczny da Vinci.
Szpital św. Anny w Piasecznie posiada system da Vinci. Ośrodek przez lata nawiązał współpracę z wieloma specjalistami w dziedzinie chirurgii i urologii. To lekarze, którzy doskonale znają innowacyjne procedury terapeutyczne oraz są przeszkoleni i doświadczeni w przeprowadzaniu zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci.
Robot da Vinci w Piasecznie jest wykorzystywany głównie do zabiegów:
- resekcji guzów nerek,
- całkowitego usunięcia pęcherza moczowego,
- całkowitego usunięcia prostaty.
W przypadku tych operacji system chirurgiczny da Vinci przynosi szereg korzyści pacjentowi. Wszystkie osoby wymagające leczenia urologicznego zapraszamy na konsultacje prywatne i w ramach NFZ, na których zostaną określone możliwości leczenia z użyciem robota.
Jakie zabiegi przeprowadza się z użyciem robota da Vinci?
Urządzenie znalazło swoje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii. Sprawdza się przy zabiegach, które są małoinwazyjne, ale wymagają precyzyjnych nacięć. Robot da Vinci w Piasecznie, w Szpitalu św. Anny jest metodą operacyjną wykorzystywaną w schorzeniach urologicznych.
Robot da Vinci znalazł swoje zastosowanie w leczeniu raka prostaty. Przy jego pomocy przeprowadzana jest radykalna prostatektomia, czyli usunięcie gruczołu krokowego. Wraz z narządem wycinane są fragment cewki moczowej i pęcherzyki nasienne. Zabieg ten można wykonać metodą laparoskopową. Jednak badania wykazały, że użycie robota da Vinci przy prostatektomii radykalnej zwiększa bezpieczeństwo pacjenta.
W Szpitalu św. Anny przy pomocy robota da Vinci leczony jest nie tylko nowotwór prostaty. Urządzenie sprawdza się również w przypadku radykalnej cystektomii. Jest to zabieg polegający na całkowitym usunięciu pęcherza moczowego. Jest to jedna z metod leczenia nowotworu tego narządu.
W asyście robota da Vinci w Szpitalu św. Anny przeprowadzane są też operacje usunięcia guzów nerek. W tym przypadku pacjent również odnosi szereg korzyści wynikających z zastosowania właśnie tej metody.
Zalety przeprowadzania zabiegów z pomocą robota da Vinci
Zastosowanie robota da Vinci w operacjach urologicznych ma bezpośrednie przełożenie na proces i czas rekonwalescencji po zabiegu. Urządzenie cechuje się precyzyjnymi i minimalnymi nacięciami ciała pacjenta. Możliwe jest szybsze dotarcie do zmienionych chorobowo miejsc (również w trudno dostępnych przestrzeniach), a tym samym zminimalizowanie uszkodzenia tkanki. Mniejsze rany szybciej się goją, następuje też mniejsza utrata krwi. Krótsza rekonwalescencja i mniejszy stopień uszkodzenia tkanek istotnie wpływają na komfort pacjenta po zabiegu. Przyczyniają się do odczuwania mniejszego bólu i umożliwiają szybszy powrót do swoich codziennych aktywności.
Po zabiegu z wykorzystaniem robota da Vinci pacjent może wstać z łóżka już kolejnego dnia. Hospitalizacja zwykle kończy się w drugiej dobie.
Dzięki zastosowaniu robota da Vinci istnieje niższe ryzyko powikłań. Wpływa na to nie tylko mniejszy stopień uszkodzenia tkanek, ale też wyeliminowanie niektórych błędów (np. spowodowanych drżeniem rąk operatora). W przypadku leczenia raka gruczołu krokowego przy pomocy robota da Vinci podkreśla się, że istnieje wyższa szansa na zachowanie potencji. Jednocześnie powrót do pełnej sprawności seksualnej trwa o wiele krócej.
Operacje z zastosowaniem robota da Vinci są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych procedur. Ryzyko nieprawidłowości jest mniejsze nie tylko w czasie samego zabiegu, ale również w okresie rekonwalescencji. Zaletą robota da Vinci jest również doskonała wizualizacja operowanych tkanek. Dzięki kamerze wysokiej jakości chirurg może zobaczyć więcej. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy manipulacje koncentrują się w pobliżu naczyń krwionośnych i nerwów. To również większy komfort pracy chirurga.
Korzyści dla pacjenta
Korzyści dla pacjenta wynikające z zastosowania robota da Vinci to:
- mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych,
- krótszy czas rekonwalescencji,
- lepsze samopoczucie po zabiegu związane z mniejszą ingerencją w tkanki,
- krótsza hospitalizacja,
- wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegu,
- mniejsza blizna pooperacyjna,
- szybszy powrót do zdrowia,
- zminimalizowanie bólu pooperacyjnego,
- wyższa szansa na powrót do pełnej sprawności.
Czym charakteryzuje się robot da Vinci?
Jest to robot medyczny, który został skonstruowany w 1999 roku przez amerykańską firmę Intuitive Surgical. Obecnie uruchomionych zostało już ponad 2000 urządzeń. Liczba ta stale się zwiększa, a zabiegi z użyciem robota da Vinci stają się standardem leczenia – szczególnie w przypadku raka prostaty. W Stanach Zjednoczonych nawet 87% prostatektomii jest przeprowadzanych właśnie w ten sposób.
Robot da Vinci składa się z dwóch części:
- konsoli chirurgicznej,
- robota właściwego.
Konsola chirurgiczna jest elementem, który służy do sterowania urządzeniem. Obsługuje ją chirurg. Jego stanowisko jest wyposażone w narzędzia sterujące i wizyjne. Specjalista ma dokładny obraz ciała pacjenta w trzech wymiarach (kamera endoskopowa). Jest on zoptymalizowany dzięki wysokiej jakości filtrom. Zredukowane są wszelkiego rodzaju szumy i zakłócenia. Natomiast urządzenie sterujące jest umieszczone na wysokości dłoni lekarza, co imituje posługiwanie się narzędziami chirurgicznymi przy stole operacyjnym. Konsola chirurgiczna może być umiejscowiona w dowolnej odległości od pacjenta.
Robot właściwy jest wyposażony w cztery ramiona. Mają one bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta. 3 z nich zawierają narzędzia chirurgiczne, natomiast czwarte ma za zadanie obsługę kamery endoskopowej. Ramiona są niewielkie, co umożliwia wysoką precyzję i zapobiega rozległemu uszkodzeniu tkanek w czasie zabiegu.
Narzędzia chirurgiczne obsługiwane przez robota da Vinci są wykonane w opatentowanej technice EndoWrist. Charakteryzuje je możliwość naśladowania dłoni chirurga (wraz ze zręcznością ludzkich nadgarstków). Urządzenie może wykonywać szereg precyzyjnych czynności: nacięć, manipulacji tkankami, zacisków, zakładania szwów.
Kamera umożliwia przekazywanie trójwymiarowego obrazu chirurgowi znajdującemu się przy konsoli chirurgicznej. Lekarz może zmieniać jego parametry – np. powiększać i zmieniać kontrast, dzięki czemu istnieje możliwość identyfikacji poszczególnych tkanek i wnętrza ciała operowanego człowieka.
Jak działa robot da Vinci? Należy mieć na uwadze, że urządzenie na żadnym etapie nie jest samodzielne. Jest ono w pełni sterowane przez doświadczonego chirurga.
Operacje urologiczne z pomocą robota da Vinci w Piasecznie
Osoby, które chcą skorzystać z leczenia urologicznego z wykorzystaniem robota da Vinci w Szpitalu św. Anny zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu: 661 300 313. Przeprowadzamy wszystkie niezbędne badania i kwalifikację lekarską do zabiegu.