- Standardy Ochrony Małoletnich
- Informacje dla osób ze szczególnymi potrzebami
- Jak zostać naszym pacjentem
- Przygotowanie do badań i zabiegów
- Poród w szpitalu św. Anny - pytania i odpowiedzi
- Prawa Pacjenta
- Pobyt w szpitalu
- Sugestie, opinie, skargi
- Udostępnianie Dokumentacji Medycznej
- Program Dobry Posiłek
- Polityka prywatności
Przygotowanie do badań i zabiegów
By proces hospitalizacji, podczas pobytu w szpitalu, przebiegał poprawnie, warto przed planowaną wizytą zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat zabiegu, któremu Pacjent zostanie poddany. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi informacjami dotyczącymi przygotowań do najpopularniejszych badań oraz zabiegów.
Jak przygotowac się na pobyt w szpitalu
Jeśli z jakiegoś powodu, nie będą mogli Państwo zgłosić się do szpitala w ustalonym terminie, uprzejmie prosimy poinformować nas o tym jak najszybciej, aby umożliwić innym osobom skorzystanie z wolnego terminu.
Przed wyznaczonym terminem przyjęcia do szpitala:
Jeśli zażywasz stale jakieś leki skonsultuj się z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej modyfikacji schematu leczenia.
Zmyj lakier z paznokci rąk i nóg – w czasie zabiegu kolor płytki jest ważną informacją o Twoim zdrowiu.
Aby pobyt w szpitalu był dla Ciebie komfortowy zabierz:
Wygodne ubrania, kapcie, szlafrok, skarpetki.
Klapki pod prysznic
Przybory toaletowe (mydło ręczniki, przybory do mycia zębów, grzebień). Jeśli przygotowujesz taki zestaw dla osoby leżącej, pamiętaj o pieluchach jednorazowych, oliwce do ciała, chusteczkach nawilżanych i Sudokremie.
Wodę mineralną niegazowaną w małych 0,5 litrowych butelkach.
Podkolanówki lub pończochy do profilaktyki przeciwzakrzepowej – do kupienia w aptekach i sklepach z artykułami medycznymi.
Pacjenci do operacji przepuklin brzusznych – pas brzuszny na rzepy – do kupienia w aptekach i sklepach z artykułami medycznymi.
Jeśli używasz okularów do czytania, zabierz je ze sobą – przydadzą się podczas wypełniania dokumentacji medycznej.
Pojemniki na ewentualne przechowywanie protez, soczewek, aparatu słuchowego, okularów itp.
Książki, gazety , krzyżówki i coś do pisania
Wszelką biżuterię pozostaw w domu. Nie zabieraj przedmiotów wartościowych ani dużych sum pieniędzy. Szpital nie ponosi odpowiedzialności za utratę lub zniszczenie własności pacjentów.
W wyznaczonym dniu zgłoś się do szpitala z wymienionymi dokumentami:
Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu może być inny dokument tożsamości zawierający PESEL)
*Skierowanie do szpitala na oddział wskazany przez nasz personel
Dotychczasowa dokumentacja medyczna (wcześniejsze wyniki badań, wypisy z poprzednich hospitalizacji, konsultacje lekarskie, dokument potwierdzający grupę krwi). Dokumentem potwierdzającym grupę krwi jest wyłącznie wynik wpisany w karcie identyfikacyjnej grupy krwi (tzw. KREW KARTA) lub wynik z pracowni serologii transfuzyjnej.
Dane zakładu pracy (NIP, nazwę i adres) oraz Twój NIP, co będzie potrzebne do wystawienia zwolnienia lekarskiego.
*) Dokument potrzebny tylko jeśli korzystasz z badania w ramach ubezpieczenia NFZ
UWAGA!
Ze względów od nas niezależnych nie możemy hospitalizować osoby, która w dniu planowego przyjęcia nie będzie miała przy sobie tych dokumentów.
Co zrobić, jeśli niespodziewanie zachorujesz przed wyznaczonym terminem hospitalizacji?
Dokładamy starań aby Pacjenci poddawani zabiegom planowym byli w jak najlepszej formie, co zmniejsza możliwość wystąpienia ewentualnych powikłań.
Katar, grypa lub biegunka mogą być wskazaniem do przełożenia planowanego zabiegu na późniejszy termin. Stosowną decyzję podejmie lekarz EMC Szpitale.
Jeśli nie czujesz się dobrze lub po prostu masz wątpliwości skontaktuj się z recepcją szpitala lub lekarzem.
Jak przygotować się na powrót do domu?
W szpitalu możesz spędzić jedną noc lub dłuższy okres czasu. Po powrocie do domu, w zależności od samopoczucia i zaleceń lekarza, możesz nie móc w pełni wykonywać dotychczasowych obowiązków. W tej sytuacji możesz rozważyć: Zapewnienie należytej opieki ludziom i zwierzętom zależnym od Ciebie
Zakup dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen) i ułatwiających wypróżnianie (laktuloza).
Zabezpieczenie odpowiedniego zapasu stale zażywanych leków dostępnych na receptę np. na nadciśnienie czy przeciwcukrzycowych
Tutaj możesz pobrać i wydrukować ulotkę zawierająca wszystkie niezbędne informacje. Zalecamy druk dwustronny.Przygotowanie do pobytu w szpitalu Grupy EMC Szpitale
Jak przygotować się do gastroskopii żołądka i dwunastnicy
Przygotowanie do gastroskopii żołądka i dwunastnicy
Jeśli stale przyjmujesz leki wpływające na krzepnięcie krwi skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji schematu leczenia
Jeśli z jakiegoś powodu, nie będą mogli Państwo zgłosić się na wyznaczony termin badania, uprzejmie prosimy poinformować nas o tym jak najszybciej, aby umożliwić innym osobom skorzystanie z wolnego terminu.
W dniu badania
Aby wynik badania gastroskopowego był wiarygodny, żołądek i dwunastnica powinny być zupełnie puste. Dlatego na 6-8 godzin przed badaniem nie należy jeść ani pić.
Jeśli termin Twojego badania wyznaczono na godziny poranne, to w tym dniu od rana niczego nie jedz i nie pij. Nie żuj też gumy ani nie pal papierosów.
Jeżeli natomiast Twoją gastroskopię zaplanowano w godzinach popołudniowych, to wcześnie rano możesz zjeść jedynie małe, lekkostrawne śniadanie, bez produktów mlecznych. Możesz też pić, jednak pamiętaj, że ostatni płyn może być wypity nie później niż 6-8 godzin przed badaniem.
Jeśli stale przyjmujesz leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego lub choroby niedokrwiennej serca, to zażyj je wcześnie rano i popij minimalną ilością wody.
Jeśli używasz okularów do czytania, zabierz je ze sobą – przydadzą się podczas wypełniania dokumentacji medycznej.
Po badaniu
Po wykonanym badaniu nie jedz i nie pij przez około 1 godzinę. Możesz natomiast od razu wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności.
Jeśli gastroskopię przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym, to pamiętaj o wcześniejszym zapewnieniu sobie pomocy w powrocie do domu. Powinna Ci towarzyszyć dorosła osoba. W tym dniu nie możesz prowadzić samochodu.
NA badanie należy zgłosić się z wymienionymi dokumentami:
Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu może być inny dokument tożsamości zawierający PESEL)
*Skierowanie do szpitala celem gastroskopii
Dotychczasowa dokumentacja medyczna np. wcześniejsze wyniki badań, wypisy z poprzednich hospitalizacji, konsultacje lekarskie, dokument potwierdzający grupę krwi.
*) Dokument potrzebny tylko jeśli korzystasz z badania w ramach ubezpieczenia NFZ
UWAGA!
Ze względów od nas niezależnych nie możemy przeprowadzić badania u osoby, która w dniu badania nie będzie miała przy sobie tych dokumentów.
O badaniu
Gastroskopia jest badaniem, pozwalającym na dokładne obejrzenie wewnętrznych ścian przełyku, żołądka i dwunastnicy. Przeprowadza się je przy użyciu giętkiego endoskopu wprowadzanego przez usta i przełyk. Wykonujący badanie lekarz, ma równocześnie możliwość wykonania dodatkowych testów i pobrania wycinków z miejsc budzących podejrzenia.
Badanie nie jest bolesne, ale część osób określa je jako nieprzyjemne. Przed wprowadzeniem gastroskopu do przełyku gardło znieczulane jest środkiem w sprayu. Spokojne oddychanie i współpraca z personelem przeprowadzającym badanie, pomogą zmniejszyć dyskomfort. Czasami w trakcie badania pobierane są małe wycinki do badania histopatologicznego, co jest zupełnie bezbolesne.
Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym nie jest bolesna, a pacjent nie odczuwa związanego z nią dyskomfortu.
Badanie wnętrza przewodu pokarmowego na tym odcinku trwa zwykle od 5 do 15 minut.
Wyznaczona godzina badania może ulec niewielkiemu przesunięciu.
Tutaj możesz pobrać i wydrukować przygotowaną przez nas ulotkę zawierająca wszystkie niezbędne informacje. Zalecamy druk dwustronny.Gastroskopia_ EMC_Szpitale
Jak przygotowac się do kolonoskopii
Przygotowanie do kolonoskopii przy użyciu preparatu Fortrans
Jeśli z jakiegoś powodu, nie będą mogli Państwo zgłosić się na wyznaczony termin badania, uprzejmie prosimy poinformować nas o tym jak najszybciej, aby umożliwić innym osobom skorzystanie z wolnego terminu.
Umawiając się na kolonoskopię jelita grubego, we wszystkich placówkach EMC Szpitale otrzymasz szczegółowe informacje, jak prawidłowo przygotować się do badania. Zawsze stosuj się przede wszystkim do wskazówek przekazanych przez nasz personel.
Kolonoskopia pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym. W czasie badania lekarz, za pomocą kolonoskopu (giętkiego urządzenia zaopatrzonego w światłowód i kamerę) wprowadzonego przez odbyt, ogląda wewnętrzne ściany jelita grubego. Właściwe oczyszczenie jelita jest kluczowe dla uzyskania wiarygodnego wyniku. W celu jak najlepszego przygotowania, przed badaniem przyjmuje się środki przeczyszczające, aby całkowicie opróżnić jelito.
W trakcie badania lekarz może zdecydować o pobraniu wycinków tkanek. Procedura ta jest bezbolesna, a wynik badania histopatologicznego będzie gotowy do odbioru po 14 dniach.
Kolonoskopia trwa około 15-30 minut. Przed badaniem podawane są środki farmakologiczne, powodujące krótkotrwały sen, dzięki czemu nie będziesz odczuwać żadnego bólu. Ze względu na różny czas wybudzania się ze znieczulenia, pobyt w szpitalu może przedłużyć się nawet do 6 godzin. Uwzględnij to przy planowaniu powrotu do domu.
Schemat przygotowania do kolonoskopii przy użyciu preparatu FORTRANS
Przed badaniem
7 dni
Jeśli stale przyjmujesz leki antyagregacyjne, przeciwzakrzepowe, preparaty żelaza lub leczysz się na cukrzycę, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji schematu leczenia.
2 dni
Nie jedz żadnych warzyw, owoców, ciemnego pieczywa i innych produktów bogatych w błonnik. Wyklucz z jadłospisu pestki i nasiona, np. siemię lniane, słonecznik, mak, kiwi, pomidory. Zalecane jest stosowanie diety lekkostrawnej, ubogoresztkowej, złożonej z gotowanych jajek, twarogu, bulionu, kisielu, niewielkich ilości tłuszczu oraz cukru lub słodzików.
1 dzień
Przez cały dzień możesz pić w dowolnej ilości klarownych napojów.
Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS bardzo prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania.
Około godziny 14.00-15.00 należy rozpocząć picie płynu czyszczącego, przygotowanego przez rozpuszczenie każdej z 4 torebek preparatu FORTRANS w jednym litrze wody. W ten sposób otrzymasz 4 litry środka przeczyszczającego. 1 litr gotowego preparatu wypij w ciągu godziny. Postępuj tak z każdym z 4 litrów. 1-2 godziny po wypiciu roztworu powinna rozpocząć się biegunka. W trakcie przyjmowania środka czyszczącego należy uzupełniać płyny, pijąc dużo wody mineralnej lub herbaty w ilości około 2-3 litrów, aż do godzin wieczornych. Nie należy pić soków przecierowych, warzywnych ani napojów gazowanych.
W dniu badania
Jeśli kolonoskopia odbywa się w godzinach porannych, w dniu badania nic nie jedz i nie pij.
Jeżeli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 6 godzin przed zaplanowanym terminem badania.
Jeśli stale przyjmujesz leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, przyjmij leki we wczesnych godzinach porannych i popij minimalną ilością wody.
Wszelką biżuterię pozostaw w domu.
Jeśli używasz okularów do czytania, zabierz je ze sobą – przydadzą się podczas wypełniania dokumentacji medycznej.
Na badanie należy się zgłosić z wymienionymi dokumentami:
Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu może być inny dokument tożsamości zawierający PESEL)
*Skierowanie do szpitala celem kolonoskopii
Dotychczasowa dokumentacja medyczna np. wcześniejsze wyniki badań, wypisy z poprzednich hospitalizacji, konsultacje lekarskie, dokument potwierdzający grupę krwi.
*) Dokument potrzebny tylko jeśli korzystasz z badania w ramach ubezpieczenia NFZ
UWAGA!
Ze względów od nas niezależnych nie możemy przeprowadzić badania u osoby, która w dniu badania nie będzie miała przy sobie tych dokumentów.
Po badaniu
Pod obserwacją naszego zespołu pozostaniesz przez około 3-4 godziny, a następnie pod opieką osoby dorosłej wrócisz do domu na odpoczynek.
Na tym etapie możliwe jest odczuwanie wzdęć oraz skurczy wywołanych przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Typowe jest także wzmożone oddawanie gazów. W przypadku pojawienia się silnych dolegliwości bólowych jamy brzusznej, gorączki, krwawienia lub innych niepokojących objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Około 2-3 godzin po badaniu możesz zacząć pić płyny. Z uwagi na przebyte badanie i przygotowanie zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety przez kolejne 2-3 dni.
Po kolonoskopii w znieczuleniu, przez 24 godziny nie wolno prowadzić samochodu. Po zakończonym badaniu każdy Pacjent musi być odebrany przez osobę towarzyszącą.
Tutaj możesz pobrać i wydrukować ulotkę zawierająca wszystkie niezbędne informacje. Zalecamy druk dwustronny.
Jak przygotowac się do badania USG
Przygotowanie do badań USG
Jeśli z jakiegoś powodu, nie będą mogli Państwo zgłosić się na wyznaczony termin badania, uprzejmie prosimy poinformować nas o tym jak najszybciej, aby umożliwić innym osobom skorzystanie z wolnego terminu.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
3 dni przed badaniem
Jeśli masz tendencję do wzdęć lub jeśli masz mieć wykonane badanie dopplerowskie w obrębie jamy brzusznej, stosuj lekkostrawną dietę i zażywaj Espumisan lub Esputicon przez 3 dni poprzedzające badanie (3 razy dziennie po 2 kapsułki).
2 dni przed badaniem
Jeśli masz tendencję do zaparć, to jest to właściwy moment na oczyszczenie jelita grubego. Pamiętaj, że nie należy wykonywać lewatyw ani przyjmować środków przeczyszczających później niż na 2 dni przed badaniem
Kontynuuj przyjmowanie Espumisanu lub Esputiconu
1 dzień przed badaniem
Stosuj lekkostrawną dietę, unikając potraw wzdymających, takich jak dania smażone, słodycze, owoce i soki owocowe, warzywa strączkowe, napoje gazowane.
Nawet jeśli nie masz tendencji do wzdęć, to dzisiaj zażyj 3 razy po 2 kapsułki leku Espumisan lub Esputicon.
W dniu badania
Pozostań na czczo przynajmniej 8 godzin przed badaniem, a do badania dopplerowskiego w zakresie jamy brzusznej całkowicie na czczo.
Wcześnie rano zażyj 2 kapsułki leku Espumisan lub Esputicon.
Nie pal papierosów, nie żuj gumy ani nie jedz cukierków odświeżających oddech.
Zgłoś się do szpitala/przychodni z wymienionymi dokumentami:
Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu może być inny dokument tożsamości zawierający PESEL)
*Skierowanie
Dotychczasowa dokumentacja medyczna np. wcześniejsze wyniki badań, wypisy z poprzednich hospitalizacji, konsultacje lekarskie, dokument potwierdzający grupę krwi.
*) Dokument potrzebny tylko jeśli korzystasz z badania w ramach ubezpieczenia NFZ lub w ramach abonamentowej opieki medycznej
UWAGA!
Ze względów od nas niezależnych nie możemy przeprowadzić badania u osoby, która w dniu badania nie będzie miała przy sobie tych dokumentów.
Przygotowanie do badania USG narządów miednicy małej z oceną pęcherza moczowego, narządu rodnego, macicy, przydatków i gruczołu krokowego
Jeśli lekarz, kierujący na badanie USG, zaznaczył na skierowaniu – „badanie z pełnym pęcherzem”, to w celu szybkiego i prawidłowego wypełnienia pęcherza 1,5 godziny przed badaniem wypij na raz 3 szklanki wody niegazowanej (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawaj już moczu aż do badania. W przypadku przepełnienia pęcherza można, w czasie oczekiwania na badanie, stopniowo oddawać małe porcje moczu, ale nie wolno już w międzyczasie dopijać płynów.
Zgłoś się do szpitala/przychodni z wymienionymi dokumentami:
Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu może być inny dokument tożsamości zawierający PESEL)
*Skierowanie
Dotychczasowa dokumentacja medyczna np. wcześniejsze wyniki badań, wypisy z poprzednich hospitalizacji, konsultacje lekarskie, dokument potwierdzający grupę krwi.
*) Dokument potrzebny tylko jeśli korzystasz z badania w ramach ubezpieczenia NFZ lub w ramach abonamentowej opieki medycznej
UWAGA!
Ze względów od nas niezależnych nie możemy przeprowadzić badania u osoby, która w dniu badania nie będzie miała przy sobie tych dokumentów
Tutaj możesz pobrać i wydrukować ulotkę zawierająca wszystkie niezbędne informacje. Zalecamy druk dwustronny.USG_EMC_Szpitale
Jak przygotować się do porodu
Co warto zabrać ze sobą do porodu?
Opieka nad matką i dzieckiem. Wyprawka do szpitala
co spakować do porodu w Piasecznie?
Co warto mieć dla dziecka w domu?
Opieka nad matką i dzieckiem. Wyprawka dla maluszka
Wyprawka dla maluszkaEMC Szpitale
Jak prawidłowo pielęgnować noworodka i niemowlaka?
Opieka nad matką i dzieckiem Pielęgnacja noworodka i niemowlaka
Pielęgnacja noworodka i niemowlaka
Opieka nad matką i dzieckiem. Zasady karmienia piersią. Dlaczego warto karmić piersią i jak to robić?
zasady-karmienia-piersia-emc-szpitale
Opieka nad matką i dzieckiem. Plan porodu.