Endoprotezoplastyka stawu kolanowego
Zabieg implantowania stawu kolanowego to operacja polegająca na usunięciu zniszczonych powierzchni stawowych i zastąpieniu ich sztucznymi, czyli protezą.
Implanty używane w endoprotezoplastyce stawu kolanowego są wykonane z materiałów obojętnych dla organizmu tzn. dobrze tolerowanych przez tkanki chorego. Wyprodukowano je dbając o zapewnienie odporności na korozje, niszczenie i zużycie. Wybór rodzaju endoprotezy i techniki operacyjnej zależy od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, wieku pacjenta i jego stanu zdrowia. Zabieg pozwala uzyskać nie tylko lepszy komfort życia, ale także większą sprawność ruchową i mniejsze dolegliwości bólowe.
Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego.
Całkowita endoprotezoplastyka stawu kolanowego to operacja polegająca na usunięciu zniszczonych powierzchni stawowych i zastąpieniu ich sztucznymi, czyli protezą.
Co to jest endoproteza?
Endoproteza składa się z elementów metalowych, zastępujących dalszą część kości udowej, bliższą część kości piszczelowej oraz z wkładki znajdującej się między nimi, wykonanej z tworzywa sztucznego. Implanty wykonane są z materiałów obojętnych dla organizmu człowieka tzn. nie powodujących reakcji obronnych organizmu. Elementy metalowe endoprotezy mogą być mocowane do kości za pomocą specjalnego cementu lub mogą być przystosowane do integracji z kością
Dla kogo?
Zabieg przeznaczony jest dla osób z następującymi objawami:
- nasilające się dolegliwości bólowe kolana, pojawiające się również w spoczynku i w nocy;
- niewielka ulga lub brak ulgi po lekach przeciwbólowych;
- sztywność i bolesność stawu oraz zniekształcenie osi kończyny dolnej np. koślawość, szpotawość;
- ograniczenie w codziennych czynnościach takich jak: higiena osobista, ubieranie, chodzenie po schodach, spacery.
Jakie są przeciwwskazania do endoprotezy?
Przeciwwskazania „internistyczne” mogą dotyczyć samego znieczulenia - to znaczy w przypadku istnienia chorób stwarzających duże ryzyko okołooperacyjne.
- Przeciwwskazania „ortopedyczne” bezwzględne: zakażenia stawu lub skóry w okolicy planowanego zabiegu, stawy neurogenne Charcota;
- przewlekłe stany zapalne;
- względne: znaczna osteoporoza, otyłość, żylaki, młody wiek, współistniejące schorzenia ogólne.
Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja u lekarza specjalisty chirurgii urazowo-ortopedycznej. Lekarz zapyta o przeszłość chorobową, przyjmowane leki, wykona badanie fizykalne, przeanalizuje obrazowe badania diagnostyczne aby określić czy stan organizmu pacjenta pozwala na bezpieczne wykonanie zabiegu.
Jak przebiega rekonwalescencja?
Od pierwszego dnia po zabiegu nasi rehabilitanci pomagają w odzyskiwaniu sprawności ucząc wykonywania odpowiednich ćwiczeń i nadzorując ich wykonanie. W 7-10 dobie od przyjęcia Pacjent wypisywany jest do domu, ale rehabilitacja musi być kontynuowana.