FAQ
Zebraliśmy dla Was najważniejsze pytania i odpowiedzi
1. Ile mogę schudnąć po operacji bariatrycznej?
To pytanie słyszymy najczęściej i nic dziwnego! Trudno jednak odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Efekty po operacji zależą od wielu czynników, m.in.
- wagi wyjściowej
- przestrzegania nowego sposobu odżywiania i unikania powrotu do niewłaściwych nawyków żywieniowych
- płci i wieku
- całkowitej ilości tkanki tłuszczowej
- zmiany stylu życia
Według statystyk pacjenci po operacji tracą średnio ok. 60% wagi wyjściowej.
2. Jak długo będę w szpitalu?
Operacja bariatryczna, dzięki mało inwazyjnym metodom, skraca czas wymaganej hospitalizacji. Średni czas pobytu na oddziale to 4-5 dni.
3. W jakim czasie po operacji należy zacząć aktywność fizyczną?
Wszelka, normalna aktywność domowa i spokojne, krótsze spacery są możliwe (i wręcz wskazane!) już po powrocie ze szpitala. Na dłuższe przechadzki lub basen należy poczekać około miesiąca. Z wszelką cięższą i bardziej wysiłkową aktywnością zalecamy wstrzymać się przez pierwsze 3 miesiące po operacji.
4. Co i jak jeść po operacji bariatrycznej?
Dieta po operacji składa się z kilku etapów. Pierwszy miesiąc pooperacyjny to spożywanie pokarmów płynnych (na początku sama woda, potem chude, lekkie posiłki w płynie, np. zmiksowane zupy, jogurty bez cukru, kaszki). W kolejnych etapach stopniowo wprowadza się rozdrobnione jedzenie i przygotowuje do przyjęcia stałego pokarm.
Podczas konsultacji z lekarzami z pewnością spotkasz się z taką nazwą, jak „talerz bariatryczny”. Przedstawiony jest w formie graficznej i obrazuje żywieniowe zalecenia po operacji bariatrycznej. Prawidłowo skomponowany posiłek to odpowiednie proporcje białka, warzyw i węglowodanów. Połowę (50%) Twojego posiłku powinny zajmować chude produkty białkowe. Warto postawić na grillowane lub pieczone ryby, białe mięso lub strączki, chudy ser. Następnie mamy 30% warzyw, które możesz odrobinę skropić dobrej jakości oliwą. Zamiast oliwy warto postawić również na inne zamienniki zdrowych tłuszczy, dodając do potraw orzechy bądź awokado. Na ostatnim miejscu mamy węglowodany. Nie powinny przekraczać 20% całości Twojego posiłku.
5. Jak wygląda życie po operacji?
Chirurgiczne leczenie otyłości jest szansą na poprawę jakości życia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Niezbędne jest jednak konsekwentne przestrzeganie ustalonych z lekarzami zasad. Sama dieta posiada aż 5 etapów! Stopniowanie pozwoli organizmowi przyzwyczaić się do jedzenia mniejszych porcji. Dodatkowo nauczysz się jedzenia bez pośpiechu i odpowiedniej kompozycji posiłków. Ważna jest również odpowiednia, regularna aktywność fizyczna. Przez pierwsze miesiące bardzo ważne jest kompleksowe wsparcie medyczne, dlatego nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji!
6. Jak wspieracie pacjentów po operacji bariatrycznej?
Zarówno przed, jak i po operacji, nieocenioną rolę pełnią grupy wsparcia i regularne konsultacje ze specjalistami. Merytoryczna wiedza i odpowiedzi uzyskane bezpośrednio od zespołu specjalistów pozwolą zweryfikować i uporządkować ogrom informacji, porad czy fake newsów, które znajdziesz w sieci.
7. Czy po operacji mogę pić alkohol i palić papierosy?
Aby uzyskać jak najlepszy wynik operacji bariatrycznej bardzo ważna jest zmiana dotychczasowego stylu życiu oraz nawyków. Należy unikać spożywania alkoholu. Konieczna jest również całkowita rezygnacja z palenia tytoniu.
Po operacjach bariatrycznych obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania płynów gazowanych