Centrum Urologii Zaawansowanej

W Centrum Urologii Zaawansowanej w Piasecznie prowadzimy diagnostykę, leczenie kamicy całego układu moczowego oraz minimalnie inwazyjne zabiegi przerośniętego gruczołu krokowego. Lekarze pracujący w naszym ośrodku, posiadają specjalizację z urologii oraz wieloletnie doświadczenie diagnostyczne i zabiegowe. Dzięki zastosowaniu USG, endoskopów giętkich i zapleczu laboratoryjno-rentgenowskiemu możemy postawić diagnozę lub wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej w jak najkrótszym czasie. Specjalizujemy się w leczeniu kamicy zabiegami RIRS, PCNL, URS oraz w przypadku prostaty HoLEP które wykonywane przez zespół doświadczonych lekarzy urologów z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i technologii. 

 

Szpital św Anny w Piasecznie wykonuje zabiegi pierwszym w Europie środkowowschodniej i najnowocześniejszym laserem holmowym firmy Lumenis o najwyższej obecnie mocy.

Umożliwia on znacznie szybsze kruszeni złogów w zabiegach urologicznych. Wiązka lasera jest w stanie kruszyć kamień z częstością 80 uderzeń na sekundę dla porównania dotychczas używany laser uderzał maksymalnie 20 razy na sekundę. Laser holmowy wyposażony jest w unikalną technologie przeniesienia energii Moses dostępną na świecie od listopada 2017 r. Technologia MOSES pozawala na kruszenie złogów z oddali czyli odległości > 0.4mm.

Poza zaletami w kruszeniu złogów i szybszych zabiegach RIRS, laser ten z uwagi swą największą dostępną ogromna moc, umożliwia wykonanie niedostępnego obecnie w Polsce zabiegu w łagodnym rozroście gruczołu krokowego HoLEP.

KORZYŚCI LASERA HOLMOWEGO

  • zapewnia 4 krotnie szybsze kruszenie złogów przy zabiegu RIRS , PCNL i miniPCNL
  • umożliwia kruszenie złogów znacznie większych a nawet kamicy odlewowej już przy jednej sesji zabiegowej
  • powstający po kruszeniu piasek jest wielkości poniżej 0.1mm
  • przez powstawanie bardzo drobnego piasku zmniejsza ryzyko nawrotu kamicy
  • z uwagi na szybkość kruszenia umożliwia zabiegi RIRS bez pozostawienia cewnika

Holmowa laserowa chirurgia prostaty - Holep

Holmowa laserowa chirurgia prostaty HoLEP jest minimalnie inwazyjną operacją przerośniętego gruczołu krokowego. Szpital św. Anny w Piasecznie jako jedyny w Polsce stosuje te metodę leczenia jako zabieg pierwszego wyboru.

Zapewnia skuteczne leczenie mężczyzn nawet z poważnie powiększoną prostatą. HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.


Do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu wykorzystuje się laser holmowy. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.

 Więcej o zabiegu HoLEP - sprawdź tutaj

Kamica układu moczowego  - Co to jest kamień? 

Kamień (inaczej złóg) jest stwardniałą, zbitą masą, która może się utworzyć w nerkach lub pęcherzu moczowym. Kamienie nerkowe powstają, gdy zawarte w moczu minerały lub sole kwasów ulegają krystalizacji. Większość kamieni jest wydalana z organizmu podczas oddawania moczu. Czasem mogą jednak one utknąć w moczowodzie, zablokować normalny przepływ moczu i spowodować wystąpienie dolegliwości. Niektóre kamienie mogą być zbyt duże do samoistnego wydalenia. W takich przypadkach może być konieczne leczenie, które pozwoli usunąć kamień z organizmu chorego.   

Jakie są objawy kamicy?  

Tradycyjnie kamienie nerkowe i moczowodowe kojarzą sie z bólem. Jednak stopień nasilenia bólu może być bardzo różny: od bardzo silnego do jego całkowitego braku. Poziom odczuwania bólu  uzalezniony jest od własciwości złogu, na przykład jego wielkości, kształtu oraz umiejsowienia w układzie moczowym.

Silny ból (tzw. kolka nerkowa) - Silny ból, nazywany też kolką nerkową pojawia się, gdy kamień zablokuje prawidłowy przepływ moczu przez moczowód. Jeśli kamień nie nie znajduje sie w nerce, ale w moczowodzie, wówczas ból może być odczuwany w pachwinie lub w udzie. W takim przypadku mężczyźni mogą również odczuwac ból jąder.

Kolce nerkowej mogą towarzyszyć następujące objawy:

  • nudności
  • wymioty
  • krwiomocz (obecnośc krwi w moczu, która powoduje jego różowe zabarwienie)
  • bolesne oddawanie moczu
  • gorączka
  • Kolka nerkowa jest stanem ostrym, dlatego zawsze należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub udać sie do szpitala. Jeśli kolce towarzyszy wysoka gorączka, pomocy medycznej należy poszukać w trybie pilnym.

Tępy ból - Kamienie które nie blokują przepływu moczy, moga powodowac nawracjającym tepy ból w boku. Taki ból występuje również w innych schorzeniach, nalezy więc potwierdzić lub wykluczyć obecnośc kamieni nerkowych lub moczowodowych.

Brak objawów - Niektóre kamienie nie wywołuja żadnych przykrych dolegliwości i nazywane są kamieniami bezobjawowymi lub kamicą bezobjawową. Ich rozmiaty są zwykle niewielkie. Kamica bezobjawowa wykrywana jest podczas prześwietleń RTG lub innych procedur obrazowania, przeprowadzanych podczas diagnostyki innych schorzeń.

Leczenie kamicy 

Rozpoczęcie leczenia konieczne jest, gdy kamienie nie są wydalane samoistnie wraz z moczem oraz gdy wywołują dyskomfort.  W zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju kamieni lekarz może zdecydować o leczeniu farmakologicznym - wspomagającym naturalny proces wydalania kamieni lub leczeniu aktywnym, które pozwala na fizyczne usunięcie kamienia przy zastosowaniu metod małoinwazyjnych. W Szpitalu św. Anny w Piasecznie oferujemy leczenie chirurgiczne małoinwazyjne kamicy metodami RIRS, URS, PCNL.  

Dlaczego powstają kamienie nerkowe? 

Kamień nerkowy może może utworzyć się u każdego człowiek w ciągu całego życia. Może on powstać, gdy w organizmie zachwiana jest równowaga w produkcji moczu, np z powodu spożywania zbyt małej ilości płynów oraz z obecnością w moczu substancji sprzyjających tworzeniu się kamieni.

Niektórzy ludzie mają większe predyspozycje do zachowowania na kamicę, są to m.in. osobym u których:

  • w rodzinie występowały podobne schorzenia
  • wytworzył sie kamień składajacy się z bruszytu, kwasu moczowego lub moczanów
  • kamienie powstały na skutek infekcji dróg moczowych
  • istnieje wada genetyczna objawiająca się większą skłonnością do tworzenia kamieni
  • moczowody są zwężone
  • powstała przeszkoda w miejscu połączenia moczowodu i nerki
     

Ryzyko kamicy wzrasta przy niektórych schorzeniach urologicznych, takich jak: gąbczastość rdzenia nerki, uchyłek kielicha nerkowego, odpływ pęcherzowo-moczowodowy, nerka podkowiasta, torbiel ujścia moczowodu czy wapnica nerek.

Występowaniu kamicy mogą sprzyjać także inne choroby:

  • nadczynność przytarczyc
  • choroby układu pokarmowego (zespolenie omijająco-jelitowe, resekcja jelita, choroba Crohna, zespoły upośledzonego wchłaniania)
  • sarkoidoza
     

Kamienie w nerkach mogą tworzyć sie również na skutek przyjmowania niektórych leków. Nie należy przerywać zażywania przepisanych  leków, o ile nie zaleci tego lekarz.

 

METODY USUWANIA KAMIENI - sprawdź

ZABIEG RIRS

Zabieg PCNL

Zabieg URS/URSL

dowiedz się Więcej o leczeniu kamicy w naszych placówkach:

http://urologia.emc-sa.pl/

 

 

Dane Kontaktowe

Piaseczno - Szpital św. Anny

ul. A. Mickiewicza 39 , 05-500 Piaseczno tel.: 22 73 54 100 e-mail: piaseczno@emc-sa.pl
e-rejestracja