Czy fakt, że większość przychodów Grupy EMC pochodzi od Narodowego Funduszu Zdrowia nie niesie nadmiernego ryzyka?
Struktura przychodów Grupy EMC ze względu na płatnika odpowiada strukturze w skali kraju: wciąż ponad 80% wydatków ogółem na usługi medyczne w Polsce stanowią wydatki publiczne. NFZ jest największym i solidnym płatnikiem. Grupa EMC minimalizuje ryzyko uzależnienia od NFZ poprzez szeroki zakres oferowanych świadczeń, kontraktowanych odrębnie, wysoką jakość świadczonych usług, staranne dochowanie warunków umów i rozliczeń z NFZ, a także poprzez lokowanie jednostek na obszarach wykazujących silne zapotrzebowanie na usługi medyczne (np. szpitale w Ozimku, Ząbkowicach Śląskich i Piasecznie), które nie może być łatwo zaspokojone z uwagi na brak alternatywnego świadczeniodawcy. Jednocześnie z roku na rok rośnie wartość świadczeń komercyjnych.
Czy spółka wyemitowała akcje uprzywilejowane?
Akcje serii A w liczbie 1.500.038 szt. są akcjami imiennymi , uprzywilejowanymi co do głosu w stosunku 2:1. Akcje te zostały wyemitowane w 2004 r. w związku z połączeniem EuroMediCare Instytut Medyczny Sp. z o.o. i EMC Serwis Sp. z o.o. i zostały wydane założycielom EMC Instytut Medyczny SA. Poza powyższym, żadne inne akcje nie są uprzywilejowane ani co do głosu, ani w żaden inny sposób.
Czy pacjenci EMC, jako podmiotu prywatnego, muszą płacić za świadczone usługi w każdym przypadku?
Nie, płatnikiem zdecydowanej większości usług świadczonych przez szpitale i przychodnie Grupy EMC jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Z punktu widzenia pacjenta świadczenia takie są bezpłatne. Ze względu jednak na ograniczenia systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego pacjenci zwracają się do jednostek Grupy EMC o świadczenia poza systemem powszechnym. Wydatki są w takim przypadku pokrywane bezpośrednio przez pacjentów lub przez towarzystwa ubezpieczeniowe (ubezpieczenie dodatkowe) oraz przedsiębiorstwa (tzw. abonamenty medyczne).
Ile jest podmiotów tworzących Grupę Kapitałową EMC Instytut Medyczny?
Grupę Kapitałową EMC Instytut Medyczny tworzy 9 podmiotów prawa handlowego, przy czym EMC Instytut Medyczny SA jest jednostką dominującą. Łącznie Grupa prowadzi 10 szpitali i 20 przychodni w 6 województwach.
Czy EMC Instytut Medyczny sprawuje pełną kontrolę nad spółkami, w których ma udziały?
Tak, wszystkie spółki, w których EMC Instytut Medyczny SA ma udziały, podlegają pełnej kontroli Spółki, a ich wyniki finansowe są konsolidowane metodą pełną.
Jak wygląda relacja zadłużenia krótkoterminowego do majątku obrotowego?
W strukturze majątku obrotowego EMC, jako firmy usługowej, zapasy mają niewielki udział. Z kolei należności, dzięki NFZ jako głównego płatnika, mają krótki termin zapadalności – zazwyczaj do 30 dni. Po stronie zobowiązań krótkoterminowych występują głównie zobowiązania z tytułu kredytów inwestycyjnych, a wartość w bilansie zobowiązań krótkoterminowych obejmuje płatności w okresie do 12 miesięcy. Dodatkowo poczynione inwestycje są źródłem gotówki poprzez amortyzację.
Czy w szpitalach prywatnych, działających w oparciu o kontrakt z NFZ nie ma kolejek?
Największą grupę świadczeń, dla których płatnikiem jest NFZ, są świadczenia limitowane. Oznacza to, że niezależnie od formy własności danego szpitala, liczba i wartość wykonywanych usług jest ograniczona zapisami kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Forma własności zasadniczo nie ma więc wpływu na przyspieszenie wykonania danego świadczenia. Standardy obiektów, wyposażenia i pracy personelu medycznego EMC Instytut Medyczny skłaniają pacjentów do korzystania z usług Spółki, zarówno wykonywanych bezpłatnie w oparciu o kontrakt z NFZ, jak i świadczeń wykonywanych komercyjnie. W tym ostatnim przypadku pacjent może liczyć na znaczne przyspieszenie terminu wykonania świadczenia.
Czy wydatki NFZ na ochronę zdrowia w danym roku mogą być niższe niż poprzednim?
Środki na wydatki NFZ na ochronę zdrowia pochodzą z głównie (ale nie wyłącznie) ze składek powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, odprowadzanych zasadniczo przez pracodawców. W przypadku słabszej koniunktury gospodarczej można się spodziewać niższych wpływów ze składek. Jednak Ustawa o świadczeniach zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych zawiera pewne ograniczenia (art. 118), które pośrednio wpływają na osłabienie bądź wyeliminowanie tego efektu. W dotychczasowej historii działalności NFZ wydatki na ochronę zdrowia z roku na rok rosły.
Dlaczego większość przychodów EMC Instytutu Medycznego pochodzi od Narodowego Funduszu Zdrowia?
Struktura przychodów EMC IM odpowiada strukturze finansowania całkowitych wydatków na usługi medyczne w skali kraju: np. w 2009 r. ze środków publicznych pochodziło blisko 85% wydatków na usługi medyczne. NFZ jest wymagającym, ale też bardzo dobrym płatnikiem. Świadczenia wykonywane w oparciu o umowę z NFZ charakteryzuje większa odporność na osłabienie koniunktury gospodarczej niż świadczenia oparte na wydatkach prywatnych.
Co to znaczy, że podstawą powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego jest solidaryzm społeczny?
Oznacza to, że każdy ubezpieczony, bez względu na to, jak wysoka jest składka, którą płaci, otrzymuje takie same świadczenia opieki zdrowotnej.
Czy spółka zabezpiecza się przed skutkami błędów medycznych?
Niezależnie od działań organizacyjnych, mających zapewnić najwyższy i bezpieczny dla pacjentów standard opieki medycznej, kontrolę jakości, kontrolę biologiczną i chemiczną, przestrzeganie procedur wdrożonego systemu zarządzania jakością ISO 9001:2008, stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej (inicjatywa WHO „"Bezpieczna chirurgia ratuje życie"), spółki grupy kapitałowej posiadają polisy ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej z tytułu błędów medycznych.