Nowość! Zabieg podania firbyny bogatopłytkowej w procesie leczenia ran.
Zespół lekarski:
lek. med. Jerzy Sorek, specjalista chirurgii ogólnej
dr n. med. Zbigniew Markiel, specjalista chirurgii naczyniowej, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista angiologii
Poradnia Chirurgii Ogólnej w Katowicach specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, chorób jamy brzusznej oraz naczyń obwodowych (m.in. schorzenia proktologiczne, woreczka żółciowego, przepukliny itd.). Nasi specjaliści mają możliwość zlecania badań specjalistycznych: kolonoskopii czy gastroskopii.
Specjalizacja chirurgii ogólnej obejmuje również opiekę nad pacjentem w ramach kontynuacji leczenia po zabiegach operacyjnych. W ramach Poradni Chirurgii Ogólnej NFZ wykonywane są również usługi z zakresu tzw. małej chirurgii, obejmujące m.in. leczenie oparzeń skóry (w tym leczenie oparzeń 2 i 3 stopnia oraz oparzeń słonecznych), odmrożeń, czy specjalistyczne zmiany opatrunków, które nie wymagają leczenia szpitalnego.Czym się zajmuje chirurgia ogólna?
Choroby przewodu pokarmowego, m.in. krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba refluksowa, przepukliny rozworu przełykowego i inne schorzenia przewodu pokarmowego (w tym choroby przewodu pokarmowego u dzieci).
Choroby jamy brzusznej objawiające się silnym bólem brzucha np. niedrożność jelit, uwięźnięcie przepukliny, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.
Choroby naczyń obwodowych, m.in. schorzenia żył i tętnic.
W przypadku choroby przewodu pokarmowego, objawy takie jak krwawienie, ból brzucha, dysfagia, krwiste lub fusowate wymioty, wodobrzusze itp. są sygnałem, iż niezbędna jest specjalistyczna konsultacja z chirurgiem ogólnym, który podejmie stosowne leczenie lub skieruje na niezbędne badania w celu zidentyfikowania przyczyny.
Leczenie ran przy użyciu fibryny bogatopłytkowej
Czym jest FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA
Procedura pozyskania fibryny bogatopłytkowej wykorzystuje fizjologiczne właściwości krwi. Krew jest pobrana i odwirowana bez żadnych antykoagulantów oraz sztucznych aktywatorów.
Fibryna bogatopłytkowa to trójwymiarowa struktura, której matrycę stanowi fibryna. W przestrzeniach trójwymiarowej sieci fibryny umiejscowione są wysokie stężenia nieaktywowanych, funkcjonalnych, nienaruszonych płytek krwi, krwinki białe oraz mezenchymalne komórki macierzyste.
Wszystkie te elementy wspólnie z fibryną tworzą strukturę matrix – przestrzenną strukturę, która stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała.
Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek.
Fibryna bogatopłytkowa występuje w postaci płynnej frakcji I-PRF oraz zaawansowanej, stałej frakcji A-PRF.
W metodyce pozyskania zarówno frakcji A-PRF jak i I-PRF bardzo ważne jest przestrzeganie czasu od momentu pobrania krwi, poprzez odwirowanie do momentu ich wykorzystania podczas zabiegu. Frakcje A-PRF i I-PRF pozyskujemy przy użyciu probówek, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa
Płynna fibryna I-PRF podana miejscowo do tkanek wypełnia przestrzenie od wewnątrz. Dzięki tworzącej się w tkankach strukturze przestrzennej, znajdujące się w sieci płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste powoli uwalniane są z macierzy fibrynowej i rozpoczyna się proces odnowy tkanek, komórek i naczyń oraz angiogenezy.
Zaawansowana fibryna A-PRF to autologiczny opatrunek wykorzystywany w postaci membran, korków oraz materiałów służących do intensywnej regeneracji tkanek miękkich i kości.
Zastosowanie:
Leczenie ran typu owrzodzenia, odleżyny.
Stopa cukrzycowa.
Oparzenia.
Przeciwwskazania:
Choroby krwi: zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna, posocznica
Nowotwory
Przewlekłe schorzenia wątroby
Zakażenia ostre i przewlekłe
Ciąża i laktacja
Leczenie antykoagulantami
Stosowanie aspiryny i innych NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych
Proces leczenia:
Możliwość zastosowania fibryny w procesie leczenia ran określa lekarz specjalista chirurg podczas wizyty w poradni chirurgii ogólnej. Lekarz omawia wskazania i przeciwwskazania, może zlecić wykonanie badań dodatkowych, ocenia stopień gotowości rany do zastosowania fibryny, omawia z pacjentem planowany proces leczenia w oparciu o posiadane informacje. Należy założyć, że proces leczenia będzie zawierał od 1 do kilku zabiegów podania fibryny, jednak każdorazowy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany w trakcie konsultacji specjalistycznej a plan leczenia może być modyfikowany w trakcie procesu leczenia adekwatnie do osiąganych efektów leczenia. Zabieg podania fibryny jest odpłatny i zawiera w sobie bezpośrednią kwalifikację do zabiegu, zabieg oraz wizytę kontrolną po 7 dniach.
Pacjent przed każdym zabiegiem wyraża świadomą, pisemną zgodę na przeprowadzenia zabiegu. Zabieg podania fibryny trwa ok 30 minut.
Zabieg wykonuje pielęgniarka.
Po zabiegu rana jest opatrywana jałowym opatrunkiem, który powinien pozostać nienaruszony do czas wizyty kontrolnej po ok 7 dniach od zabiegu.
Podczas wizyty kontrolnej lekarz decyduje o konieczności zastosowania kolejnego podania fibryny lub dalszej obserwacji procesu gojenia się rany. Wizyta kontrolna jest wliczona w cenę zabiegu.