04.03.2022

Mózg i cały ten stres

Chroń się przed szkodliwym stresem

Chroń się przed szkodliwym stresem

Aby lepiej radzić sobie ze stresem, zastanów się, jak możesz zminimalizować czynniki, które go pogarszają. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej radzić sobie ze stresem i miejmy nadzieję, zapobiec niektórym szkodliwym skutkom, jakie może on mieć na Twój mózg.

  1. Ustanów pewną kontrolę nad swoją sytuacją. Jeśli stres jest nieprzewidywalny, postaraj skupić się na kontrolowaniu na tyle na ile potrafisz. Prowadzenie rutyny jest dobre dla rozwoju i zdrowia. Przewidywalność zwalcza stres.
  2. Śpij spokojnie. Stres może powodować problemy ze snem, a wynikający z tego brak snu może pogłębić późniejszy poziom stresu. Brak snu sprawia, że ​​części mózgu, które obsługują funkcje wyższego rzędu - działają gorzej. Zdrowe nawyki związane ze snem mogą pomóc. Obejmuje to chodzenie spać i budzenie się każdego dnia o tej samej porze, unikanie kofeiny po południu i tworzenie relaksującego środowiska snu.
  3. Bądź zorganizowany. Stosowanie strategii pomagających zarządzać obciążeniem pracą może również zmniejszyć stres. Na przykład każdego dnia utwórz konkretną listę zadań, które musisz wykonać. W ten sposób Twoje obowiązki nie będą wydawać się przytłaczające. Sporządzenie listy daje również jasny punkt końcowy, dzięki czemu wiesz, kiedy skończysz. Układanie takich zadań pomaga zmniejszyć poczucie, że mózg jest „bombardowany”. Może również pomóc Ci przewidzieć, kiedy możesz być narażony na stres.
  4. Uzyskaj pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Wyciągnięcie ręki może pomóc ci stać się bardziej odpornym i lepiej radzić sobie ze stresem, co może ostatecznie chronić zdrowie twojego mózgu. Wcześniejsza interwencja może zmniejszyć niepełnosprawność spowodowaną później powikłaniami związanymi ze stresem.
  5. Zmień swoje nastawienie do stresu. Życie bez stresu jest nie tylko niemożliwe, ale prawdopodobnie byłoby dość nieciekawe – w rzeczywistości pewien poziom stresu jest pomocny w rozwoju. Więc zamiast dążyć do braku stresu, dąż do zdrowszych reakcji na stres.
  6. Chociaż wpływ stresu na mózg jest dobrze udokumentowany, nie jest jasne dokładnie, jaki rodzaj stresu okaże się szkodliwy i zwiększy ryzyko problemów z pamięcią w późniejszym życiu. Czy problemy z mózgiem pojawiają się, gdy jesteś pod niewielkim stresem, czy tylko wtedy, gdy doświadczasz stresu długoterminowego?

Stres, którego możesz doświadczyć przed przystąpieniem do testu, prawdopodobnie bardzo różni się od stresu związanego z wypadkiem samochodowym lub przedłużającą się chorobą. Ale są dodatkowe czynniki, które sprawiają, że stres jest bardziej szkodliwy.  W szczególności:

  • Stres jest nieprzewidywalny. Jeśli dana osoba potrafi przewidzieć stres, jest on mniej szkodliwy niż stres, który wydaje się być przypadkowy.
  • Nie ma limitu czasu na stres. Jeśli stresujesz się prezentacją w pracy lub zbliżającym się egzaminem, stres, którego doświadczasz, kończy się, gdy wiesz, że poczujesz ulgę. Jeśli stres nie ma końca — na przykład chronicznie stresujesz się finansami — poradzenie sobie z nim może być trudniejsze.
  • Brakuje ci wsparcia. Jeśli czujesz się wspierany podczas stresu, prawdopodobnie przetrwasz go lepiej, niż jeśli nie.

Jeżeli stres jest dla Ciebie trudnym wyzwaniem rozważ możliwość skorzystania z porady u psychologa - może on pomóc jak identyfikować to co nas "stresuje", zarządzać emocjami, które stres generuje, wskaże techniki relaksacyjne - sprawdź opcje w  Poradnia psychologiczna