18.02.2022

Czy istnieje siłownia dla mózgu?

Postaw na regularne wzmacnianie kondycji mózgu

Mózg potrzebuje treningu! Pozbawiony regularnych ćwiczeń słabnie i odmawia posłuszeństwa szczególnie, gdy jest obciążony nadmiarem obowiązków, stresem, pędem życia codziennego czy chorobą. To z kolei może wpływać niekorzystnie na nasz nastrój i utratę wiary we własne możliwości. Czy wiesz, że mózg działa podobnie jak mięśnie i ciało? Jeśli systematycznie pobudzamy go do wysiłku, pracuje sprawnie i cieszy się bardzo dobrą kondycją. W sposób łatwy i z użyciem dostępnych metod, możemy wykonywać ćwiczenia dla naszego umysłu z domu, pracy czy nawet samochodu.

Codzienne czytanie, słuchanie wiadomości, audiobooków i lubianych w ostatnim czasie podcastów, rozwiązywanie zadań matematycznych i logicznych (nawet poprzez gry na smartphonie) czy nauka nowego języka - to doskonały trening koncentracji, poprawy pamięci i aktywnego myślenia. Jeśli dodatkowo potraktujemy takie działania jak zabawę, możemy odnaleźć w nich radość, satysfakcję i element rozwojowy naszej wiedzy.

Przedstawiamy Ci złote zasady, którymi warto kierować się podczas rehabilitacji i treningu naszego mózgu:

  • systematyczność i zaangażowanie – codzienne, nawet bardzo krótkie treningi potrafią regenerować osłabione funkcje i wzmacniać nasz mózg,
  • poznawaj i ucz się nowych rzeczy – nasz mózg bardzo lubi zmiany i potrafi się do nich przystosować. Poszukuj tematów, które Cię interesują, słuchaj, zadawaj pytania i obserwuj. Nowe rzeczy, których się uczymy modelują zdolność reakcji mózgu i utrzymują jego aktywność,
  • stawiaj przed sobą wyzwania – nikt nie lubi monotonii… szybko się nudzimy, gdy wykonujemy wciąż te same czynności. Na początek możesz np. przetestować używanie innej niż zwykle ręki do wykonywania prostych, codziennych czynności,
  • trenuj w grupie – jeśli lubisz dzielić swój czas z bliskimi, nie trać go na bezwartościowe czynności. Wspólne gry planszowe, oglądanie filmów w innych językach czy konwersacja na interesujący temat? Tak, to wszystko działa stymulująco na prawidłową pracę naszego mózgu.   

Kiedy rozpoznać, że nasz mózg traci na sile?

 

  • zmniejsza się szybkość przetwarzania informacji,
  • pojawiają się trudności w uczeniu i zapamiętywaniu nowych informacji,
  • pogarsza się koncentracja i podzielność uwagi,
  • mamy trudności w planowaniu, inicjowaniu i realizacji czynności ukierunkowanej na konkretny cel,
  • napotykamy zaburzenia w orientacji wzrokowo-przestrzennej,
  • mamy trudności językowo-leksykalne np. przestawianie liter w słowach.

A co z naszymi seniorami?

W przypadku seniorów, szczególnie wśród tych ze zdiagnozowanymi łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub łagodnym otępieniem, zalecana jest rehabilitacja neuropsychologiczna. Badania pokazują, że do czynników chroniących przed chorobami neurodegeneracyjnymi, m.in. chorobą Alzheimera można zaliczyć właśnie utrzymywanie możliwie wysokiej aktywności intelektualnej.

W zakresie rehabilitacji neuropsychologicznej wykonuje się są ćwiczenia funkcji poznawczych, m.in. pamięci krótkotrwałej, uwagi dowolnej, funkcji wykonawczych, pamięci wzrokowej oraz pamięci semantycznej.  Wykorzystywane są zarówno klasyczne ćwiczenia typu papier-ołówek, jak i nowoczesne oprogramowania komputerowe (m.in. REHACOM, CogniPlus). Ważne, aby podczas rehabilitacji z seniorem wdrożyć elementy wsparcia psychologicznego, techniki relaksacyjne oraz psychoedukację.