20.12.2021
Geriatria - czyli co?
kilka słów o specjalizacji
Głównym celem geriatrii jest optymalizacja stanu funkcjonalnego osób starszych – po 60 roku życia oraz poprawa jakości ich życia. Priorytetem jest utrzymanie sprawności i samodzielności seniorów, aby jak najdłużej mogli pozostać niezależni.
Geriatria wykorzystuje w tym celu opiekę interdyscyplinarnego zespołu: lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, psychologów, fizjoterapeutów, dietetyków i innych specjalistów dostępnych dla pacjenta w jednym miejscu i czasie.
Zadaniem lekarza geriatry jest całościowe spojrzenie na pacjenta, uwzględnienie pełnego wywiadu chorobowego, jakości życia chorego oraz wyłonienie najbardziej pilnych problemów zdrowotnych. Bardzo ważna jest analiza przyjmowanych przez pacjenta leków, ich wzajemnych interakcji, wyeliminowanie leków niepotrzebnych lub szkodliwych w wieku podeszłym.
Niepokojące zachowanie mobilizujące do wykonania ceny geriatrycznej to na przykład:
- złe samopoczucie po przyjęciu leków,
- narastająca dezorientacja w czasie i przestrzeni,
- nasilające się przygnębienie i smutek,
- coraz częstsze potknięcia i upadki.
Leczenie geriatryczne jest dostępne w formie szpitalnej oraz ambulatoryjnej i ma charakter diagnostyczny. Nie jest to leczenie długoterminowe, paliatywne, z którym jest często mylone.
Zarówno do poradni geriatrycznej oraz oddziału geriatrycznego w ramach NFZ wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Raz na rok pacjent oddziału geriatrycznego jest uprawniony do wykonania Całościowej Oceny Geriatrycznej (COG).
COG jest to wielokierunkowy, zintegrowany proces diagnostyczny, którego celem jest:
- ustalenie zakresu zaburzenia dobrostanu,
- ustalenie priorytetów leczniczo-rehabilitacyjnych, potrzeb i możliwości zapewnienia dalszego leczenia/rehabilitacji/opieki,
- określenie zdolności osoby starszej do samodzielnego funkcjonowania oraz ustalenie potrzeb zdrowotnych, psychologicznych i socjalnych osoby w wieku podeszłym.