Dla pracowników
Dostęp do medycznych baz danych
The Cochrane Collaboration – portal zasłużony dla rozwoju nurtu Evidence Based Medicine (Medycyny Opartej na Faktach), udostępniający systematyczne przeglądy piśmiennictwa medycznego i metaanalizy dotyczące skuteczności, efektywności lub bezpieczeństwa użycia wybranych technologii medycznych w postępowaniu klinicznym. Możliwy dostęp do części informacji po założeniu darmowego konta.
CISMef: Catalogue et Index des Sites Medicaux de langue Francaise CISMeF to projekt zainicjowany przez Centrum Szpitala Uniwersyteckiego w Rouen. Celem tego projektu jest katalogowanie i indeksowanie francuskojęzycznych witryn medycznych (akronim: CISMeF) dostępnych w Internecie. Rejestracja bezpłatna w kontekście działalności akademickiej lub badawczej.
Centre for Evidence-based Medicine at the University of Oxford Strona kontrolowana redakcyjnie przez naukowców z Oxford University Center for Evidence-Based Medicine. Autorzy dokonują szybkich przeglądów dowodów, analiz danych i inspirujących tekstów dotyczących pandemii koronawirusa oraz podejmują systematyczne i regularne poszukiwania badań, oceniając ich jakość i ich implikacje.
Medscape – jeden z najczęściej odwiedzanych portali internetowych w środowisku medycznym na świecie (wymaga bezpłatnej rejestracji). Portal ten zawiera m.in. informacje na temat aktualności w medycynie, najnowszych publikacji o prowadzonych badaniach klinicznych oraz leków. Jest doskonałym źródłem wiedzy dla lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek oraz studentów medycyny.
HON MedHunt – specjalistyczne narzędzie do wyszukiwania wiarygodnej informacji medycznej w internecie (korzysta z języka haseł tematycznych MESH).
PROSPERO – darmowa baza danych z rejestrowanymi przeglądami systematycznymi z obszaru medycyny i organizacji ochrony zdrowia. Do bazy można również zgłaszać protokół problemu badawczego, co pozwala na uniknięcie powielania prowadzonych już badań.
RxList (Internet Drug Index) –internetowe źródło informacji medycznych poświęcone szczegółowym i aktualnym informacjom farmaceutycznym na temat leków markowych i generycznych.
Supercourse Epidemiology the Internet and Global Health – globalne repozytorium wykładów z epidemiologii, zdrowia publicznego oraz profilaktyki, przeznaczonych dla edukatorów na całym świecie. Udostępniane jest bezpłatnie.
Esculap.com – największy w Europie Środkowo-Wschodniej portal informacyjny dla profesjonalistów medycznych i farmaceutycznych. Serwis zamieszcza wiele fachowych artykułów z takich dziedzin, jak m.in. alergologia, anestezjologia, chirurgia, dermatologia, hematologia. W ramach Esculapa funkcjonują dodatkowo specjalistyczne serwisy i fora dyskusyjne. Osobne działy poświecono lekom, kształceniu podyplomowemu, konferencjom naukowym w Polsce i Europie.
Medycyna Praktyczna – specjalistyczny portal i wydawnictwo medyczne. Na stronie zamieszczone są specjalistyczne serwisy z różnych dziedzin medycyny oraz poradniki (przewodnik po bazie Medline). Portal udostępnia również aktualizowaną na bieżąco bazę leków oraz program (eMPendium), ułatwiający pracę lekarza w gabinecie. Od kilku lat wydawnictwo dodatkowo organizuje serwisy przeznaczone specjalnie dla pacjentów (lekarze pacjentom).
PSJD – Polish Scientific Journals Databases – baza bibliograficzno-abstraktowa indeksująca polskie czasopisma naukowe z dziedziny nauk fizycznych i chemicznych oraz z obszaru nauk medycznych, farmaceutycznych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej.
MEDtube – spłecznościowa platforma eLearningowa dla lekarzy i profesjonalistów (zamknięta), z akcentem na treści multimedialne. Korzystanie z portalu jest bezpłatne dla zarejestrowanych użytkowników (profesjonalistów). MEDtube działa w sektorze MedEdTech (medical education technology) i jest jednym z jego liderów. Portal funkcjonuje w pięciu wersjach językowych: en, es, de, fr i pl.
GFMER – Geneva Foundation for Medical Education and Research – serwis oferujący czasopisma medyczne, jak również atlasy, książki, słowniki, przewodniki, organizacje – w układzie dziedzinowym.
Czytelnia Medyczna - baza artykułów medycznych.
Wiadomości Lekarskie - "Wiadomości Lekarskie” is an official journal of the Polish Medical Association published since 1928. The articles published in the monthly include original papers, review papers and case studies.
„Wiadomości Lekarskie” plays an important role of a scientific journal and an educational platform for young doctors. The journal is popular among authors and readers due to its interdisciplinary nature.
Wirtualny Magazyn Pielęgniarki i Położnej - tworzony od 2009 roku przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie, to profesjonalny portal dla pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych oraz studentów tych kierunków, szukających wiarygodnego, aktualnego źródła wiedzy i praktycznych informacji, przydatnych w codziennej pracy.
Towarzystwa naukowe i organizacje
Portal Pielęgniarek i Położnych: http://www.pielegniarki.info.pl
Rzecznik Praw Pacjenta: https://www.gov.pl/web/rpp/
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych: http://oipip.opole.pl/
Opolska Izba Lekarska: https://www.izbalekarska.opole.pl/
Towarzystwo Chirurgów polskich: http://www.tchp.pl
Towarzystwo Kardiologiczne Polskie: http://www.ptkardio.pl
Polskie Towarzystwo Pediatryczne: http://ptp.edu.pl
Polskie Towarzystwo Gastroenterologii: http://ptg-e.org.pl
Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej: http://medycynapaliatywna.org
Polskie Towarzystwo Rehabilitacji: http://www.ptreh.com
Krajowa Izba Fizjoterapeutów: https://kif.info.pl/