laserowa enukleacja prostaty

Holmowa laserowa enukleacja prostaty (HoLEP)

minimalnie inwazyjna operacja przerośniętego gruczołu krokowego


Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH), zwanego inaczej sterczem lub prostatą, to nienowotworowe powiększenie tego względnie małego gruczołu otaczającego męską cewkę moczową.
U wielu mężczyzn BPH nie urasta nigdy do rangi poważnego problemu; dla innych może stanowić istotne ograniczenie ich jakości życia. W ciężkich przypadkach BPH, mocz może cofać się i uszkadzać nerki. Rzadko BPH może spowodować całkowite zatrzymanie moczu, wówczas taki stan wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ponadto BPH może także wpływać na funkcje seksualne. Może prowadzić do ograniczenia potencji, bolesnych orgazmów i impotencji.


HOLMOWA LASEROWA ENUKLEACJA PROSTATY (HoLEP) - O ZABIEGU


W nowoczesnym, małoinwazyjnym leczeniu przerostu gruczołu krokowego metodą HoLEP - do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu przez cewkę moczową, wykorzystuje się energię lasera. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. Podczas HoLEPu usuwa się rozrośniętą tkankę gruczołową i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę. Dzięki temu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty.


DLACZEGO WARTO WYBRAĆ METODĘ HoLEP?


Wśród zalet tej formy leczenia jest niski wskaźnik reoperacji. W porównaniu z alternatywnymi opcjami leczenia BPH, HoLEP ma znaczącą przewagę pod względem skuteczności i bezpieczeństwa. Technika laserowa HoLEP jest korzystną alternatywą dla klasycznej elektroresekcji gruczołu krokowego (TURP), z uwagi na:

  • skrócenie czasu pobytu w szpitalu (nawet do 2-3 dni)
  • szybki powrót do codziennej aktywności
  • zminimalizowanie krwawienia dzięki doskonałej koagulacji
  • krótki czas utrzymywania cewnika w pęcherzu moczowym (zazwyczaj tylko przez pierwszą dobę pooperacyjną)

W porównaniu do starszych metod leczenia, HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu. Jesteśmy jednym z niewielu Oddziałów Urologicznych w kraju, a kolejnym w grupie szpitali EMC, które dążą do tego, by ta forma leczenia przerostu gruczołu krokowego stała się metodę leczenia pierwszego wyboru.


WSKAZANIA DO ZABIEGU

  • przeszkoda podpęcherzowa w odpływie moczu (słaby strumień, częstomocz, parcia naglące, zaleganie, nocne wstawanie do toalety)
  • kamica pęcherza moczowego
  • nawrotowe infekcje układu moczowego
  • niechęć do dożywotniego przyjmowania leków na łagodny rozrost gruczołu krokowego
  • zatrzymanie moczu wymagające utrzymywania cewnika w pęcherzu
    przyjmowanie przewlekle leków przeciwkrzepliwych - co stanowi przeciwwskazanie do zabiegu resekcji przezcewkowej prostaty

Częstość występowania BPH wzrasta wraz z wiekiem mężczyzn. U około 50% mężczyzn pewne objawy BPH występują już przed ukończeniem 60 roku życia, a u osiemdziesięcioletnich mężczyzn odsetek ten sięga już nawet 90%. Zatem występowanie i nasilenie objawów BPH u starzejącego się mężczyzny może mieć charakter postępujący. Wprawdzie BPH nie powoduje raka prostaty, jednak obie te choroby mogą współwystępować.

Informacja i rejestracja