Przygotowanie do badań
By proces hospitalizacji, podczas pobytu w szpitalu, przebiegał poprawnie, warto przed planowaną wizytą zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat zabiegu, któremu Pacjent zostanie poddany. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi informacjami dotyczącymi przygotowań do najpopularniejszych badań oraz zabiegów.
Jak przygotować się do gastroskopii
Przygotowanie do gastroskopii żołądka i dwunastnicy
Jeśli stale przyjmujesz leki wpływające na krzepnięcie krwi skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji schematu leczenia
Jeśli z jakiegoś powodu, nie będą mogli Państwo zgłosić się na wyznaczony termin badania, uprzejmie prosimy poinformować nas o tym jak najszybciej, aby umożliwić innym osobom skorzystanie z wolnego terminu.
W dniu badania
Aby wynik badania gastroskopowego był wiarygodny, żołądek i dwunastnica powinny być zupełnie puste. Dlatego na 6-8 godzin przed badaniem nie należy jeść ani pić.
Jeśli termin Twojego badania wyznaczono na godziny poranne, to w tym dniu od rana niczego nie jedz i nie pij. Nie żuj też gumy ani nie pal papierosów.
Jeżeli natomiast Twoją gastroskopię zaplanowano w godzinach popołudniowych, to wcześnie rano możesz zjeść jedynie małe, lekkostrawne śniadanie, bez produktów mlecznych. Możesz też pić, jednak pamiętaj, że ostatni płyn może być wypity nie później niż 6-8 godzin przed badaniem.
Jeśli stale przyjmujesz leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego lub choroby niedokrwiennej serca, to zażyj je wcześnie rano i popij minimalną ilością wody.
Jeśli używasz okularów do czytania, zabierz je ze sobą – przydadzą się podczas wypełniania dokumentacji medycznej.
Po badaniu
Po wykonanym badaniu nie jedz i nie pij przez około 1 godzinę. Możesz natomiast od razu wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności.
Jeśli gastroskopię przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym, to pamiętaj o wcześniejszym zapewnieniu sobie pomocy w powrocie do domu. Powinna Ci towarzyszyć dorosła osoba. W tym dniu nie możesz prowadzić samochodu.
Na badanie należy zgłosić się z wymienionymi dokumentami:
Dowód osobisty (w przypadku braku dowodu może być inny dokument tożsamości zawierający PESEL)
*Skierowanie do szpitala celem gastroskopii
Dotychczasowa dokumentacja medyczna np. wcześniejsze wyniki badań, wypisy z poprzednich hospitalizacji, konsultacje lekarskie, dokument potwierdzający grupę krwi.
*) Dokument potrzebny tylko jeśli korzystasz z badania w ramach ubezpieczenia NFZ
UWAGA!
Ze względów od nas niezależnych nie możemy przeprowadzić badania u osoby, która w dniu badania nie będzie miała przy sobie tych dokumentów.
O badaniu
Gastroskopia jest badaniem, pozwalającym na dokładne obejrzenie wewnętrznych ścian przełyku, żołądka i dwunastnicy. Przeprowadza się je przy użyciu giętkiego endoskopu wprowadzanego przez usta i przełyk. Wykonujący badanie lekarz, ma równocześnie możliwość wykonania dodatkowych testów i pobrania wycinków z miejsc budzących podejrzenia.
Badanie nie jest bolesne, ale część osób określa je jako nieprzyjemne. Przed wprowadzeniem gastroskopu do przełyku gardło znieczulane jest środkiem w sprayu. Spokojne oddychanie i współpraca z personelem przeprowadzającym badanie, pomogą zmniejszyć dyskomfort. Czasami w trakcie badania pobierane są małe wycinki do badania histopatologicznego, co jest zupełnie bezbolesne.
Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym nie jest bolesna, a pacjent nie odczuwa związanego z nią dyskomfortu.
Badanie wnętrza przewodu pokarmowego na tym odcinku trwa zwykle od 5 do 15 minut.
Wyznaczona godzina badania może ulec niewielkiemu przesunięciu.
Tutaj możesz pobrać i wydrukować przygotowaną przez nas ulotkę zawierająca wszystkie niezbędne informacje. Zalecamy druk dwustronny.
Gastroskopia_ EMC_Szpitale
Jak przygotować się do kolonoskopii
PRZED BADANIEM
- 2 dni przed badaniem nie wskazane jest jedzenie żadnych warzyw, owoców, zwłaszcza winogron, pomidorów i itp.
- 1 dzień przed badaniem, dopuszczalne jest zjedzenie tylko śniadania, natomiast napoje można pić w dowolnej ilości
- około godziny 14.00-15.00, należy rozpocząć picie płynu czyszczącego, przygotowanego przez rozpuszczenie każdej z 4 torebek preparatu FORTRANS w jednym litrze wody (otrzymujemy w ten sposób 4 litry środka przeczyszczającego)
- Po wypiciu roztworu FORTRANSU (1 litr w ciągu jednej godziny), po około 1 godzinie powinna rozpocząć się biegunka
- W trakcie przyjmowania środka czyszczącego należy uzupełniać płyny pijąc dużo wody mineralnej lub herbaty w ilości około 2-3 litrów, aż do godzin wieczornych (nie zaleca się pić soków przecierowych, warzywnych, napojów gazowanych)
przed zastosowaniem zakupionego preparatu bardzo prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania
DZIEŃ BADANIA
- jeśli kolonoskopia odbywa się w godzinach porannych, w dniu badania nie można nic jeść oraz pić
- jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 7-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania
- w przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, należy przyjąć leki w wczesnych godzinach porannych i popić niewielką ilością wody
PO BADANIU
- pacjent przebywa pod obserwacją około 2 godziny i pod opieką osoby drugiej udaje się do domu (obowiązuje 24 godzinny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych)
- około 2-3 godzin po badaniu można zacząć pić płyny i zjeść lekki posiłek
- z uwagi na przebyte badanie i przygotowanie zalecamy stosowanie przez 2-3 dni po badaniu lekkostrawnej diety
Jak przygotować się do badania USG
3 dni przed badaniem
Jeśli masz tendencję do wzdęć lub jeśli masz mieć wykonane badanie dopplerowskie w obrębie jamy brzusznej, stosuj lekkostrawną dietę i zażywaj Espumisan lub Esputicon przez kolejne trzy dni poprzedzające badanie (3 razy dziennie po 2 kapsułki)
2 dni przed badaniem
Jeśli masz tendencję do zaparć, to jest to właściwy moment na oczyszczenie jelita grubego. Pamiętaj, że nie należy przyjmować środków przeczyszczających i wykonywać lewatyw później niż na 2 dni przed badaniem!
1 dzień przed badaniem
- Stosuj lekkostrawną, gotowaną dietę, unikając potraw wzdymających, takich jak: dania smażone, słodycze, owoce i soki owocowe, warzywa strączkowe, napoje gazowane
- 3 razy dziennie przyjmuj po 2 kapsułki leku Espumisan lub Esputicon
W dniu badania
- Pozostań na czczo przynajmniej 8 godzin, a do badania dopplerowskiego całkowicie na czczo!
- Zabierz ze sobą swoją pełną dokumentację medyczną: wypisy ze szpitali, wyniki badań USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych.
Badania USG narządów miednicy małej w celu oceny pęcherza moczowego, narządu rodnego, macicy, przydatków, gruczołu krokowego
Jeśli lekarz kierujący na badanie USG zaznaczył na skierowaniu – „badanie z pełnym pęcherzem”, to w celu szybkiego wypełnienia pęcherza 1,5 godziny przed badaniem wypij na raz 3 szklanki wody niegazowanej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawaj już moczu. W przypadku przepełnienia pęcherza można w czasie oczekiwania na badanie stopniowo oddawać małe porcje moczu, ale nie wolno już w międzyczasie dopijać płynów.
Zabierz ze sobą swoją pełną dokumentację medyczną: wypisy ze szpitali, wyniki badań USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych.