- Ankieta Satysfakcji Pacjenta
- Standardy Ochrony Małoletnich
- ePortal Pacjenta
- Informacje dla osób ze szczególnymi potrzebami
- Jak zostać naszym pacjentem
- Pobyt w szpitalu
- Sugestie, opinie, skargi
- Przygotowanie do badań i zabiegów
- Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy
- Polityka prywatności
Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy
Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej.
12 marca 2022 roku weszła w życie, z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022 roku, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej specustawa)
Kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na gruncie przepisów specustawy?
Prawo do świadczeń w Polsce, jak dla osób ubezpieczonych, obejmuje:
- obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską,
- nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego małżonków obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską,
- obywateli Ukrainy z Kartą Polaka (nie musieli przekroczyć bezpośrednio granicy Polski z Ukrainą),
- członków najbliższej rodziny obywatela Ukrainy z Kartą Polaka,
- którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022 roku.
WAŻNE!
Prawo do świadczeń obejmuje także dziecko urodzone już w Polsce, jeżeli jego matka jest osobą określoną w lit. a lub b.
Uprawnienia do świadczeń medycznych na mocy specustawy nie przysługują osobom, które przed 24 lutego 2022 roku przebywały legalnie w Polsce na podstawie zezwoleń pobytowych lub miały status uchodźcy, lub złożyły wniosek o uzyskanie takiego statusu.
Do których świadczeń medycznych mają prawo osoby Uprawnione?
- Osoby wymienione w pkt. 1 „UPRAWNIENI” mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, udzielonych w Polsce, na analogicznych zasadach i analogicznym zakresie, jak osoby ubezpieczone w Polsce.
- Z wyjątkiem: leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji uzdrowiskowej, prawa do leczenia za granicą, zwrotu środków za leczenie za granica na podstawie dyrektywy „transgranicznej”.
- Przysługuje im również prawo do produktów leczniczych w ramach programów zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia.
- Osobom wymienionym w pkt. 1 „UPRAWNIENI” przysługują także świadczenia w zakresie zapobiegania i leczenia chorób zakaźnych, czyli szczepienia przeciwko COVID-19, testy w kierunku koronawirusa (antygenowe i PCR) oraz leczenie związane z COVID-19.
- Dzieciom (w ramach pkt. 1 „UPRAWNIENI”) przysługują szczepienia ochronne w ramach kalendarza szczepień ochronnych (Program Szczepień Ochronnych – PSO na 2022 r.)
Utrata uprawnień
Obywatel Ukrainy, który wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc, traci uprawnienia do świadczeń medycznych przysługujących na mocy specustawy.
Weryfikacja uprawnień do świadczeń medycznych dla osób uprawnionych na mocy specustawy
1. PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE SPECUSTAWY (od 24 lutego do 11 marca 2022 roku) na podstawie każdego dokumentu, który potwierdza tożsamość, m.in.:
- paszportu obywatela Ukrainy ze stemplem Straży Granicznej RP,
- zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP,
- dowodu osobistego,
- prawa jazdy,
- aktu małżeństwa,
- aktu urodzenia,
- innego dokumentu poświadczającego status ukraińskiego obywatelstwa, przekroczenia granicy, miejsce przekroczenia granicy; status małżonka obywatela Ukrainy, pokrewieństwo w przypadku najbliższej rodziny obywatela Ukrainy z Kartą Polaka.
2. PO WEJŚCIU W ŻYCIE SPECUSTAWY (od 12 marca 2022 roku) dodatkowo na podstawie:
- specjalnego numeru PESEL nadawanego obywatelom Ukrainy,
- e-dokumentu (osoby pełnoletnie, które zarejestrują się w gminie i zostanie nadany im numer PESEL oraz założą profil zaufany, mogą aktywować e-dokument poświadczający status osoby uprawnionej),
- wydruk potwierdzenia utworzenia profilu zaufanego osoby uprawnionej (zawiera: imię i nazwisko, numer PESEL)
Podstawowa Opieka Zdrowotna a przepisy specustawy
- Osoba uprawniona jest traktowana, jak pacjent spoza listy aktywnej POZ
- Osoba uprawniona do świadczeń z mocy specustawy, może korzystać z opieki POZ na zasadach osoby spoza listy aktywnej danego świadczeniodawcy.
Link do wytycznych NFZ
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-dla-obywateli-ukrainy-zagwarantowana-w-specustawie-o-czym-musza-wiedziec-swiadczeniodawcy,8157.html#_ftn3
dlaukrainy.katowice.eu
Miasto Katowice uruchomiło stronę www.dlaukrainy.katowice.eu, na której znajdują się aktualne informacje dotyczące działań podejmowanych dla obywateli Ukrainy oraz dwa formularze:
Oferuję pomoc / Пропоную допомогу https://dlaukrainy.katowice.eu/oferuje-pomoc/ oraz Potrzebuję pomocy / Мені потрібна допомога https://zukrainy.katowice.eu/