Centrum Urologii Zaawansowanej

Centrum Urologii Zaawansowanej

Specjalizujemy się w diagnozowaniu i leczeniu kamicy układu moczowego. Nasz zespół stawia skuteczne diagnozy, które pomagają leczyć i wykluczać podejrzenia chorób nowotworowych. Specjalizujemy się w leczeniu kamicy zabiegami RIRS, PCNL oraz URS, które wykonywane przez zespół doświadczonych lekarzy urologów z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i technologii.

Centrum Urologii Zaawansowanej jest częścią Oddziału Urologii Szpitala św. Anny w Piasecznie


Kamica układu moczowego

Kamień (inaczej złóg) jest stwardniałą, zbitą masą, która może się utworzyć w nerkach lub pęcherzu moczowym. Kamienie nerkowe powstają, gdy zawarte w moczu minerały lub sole kwasów ulegają krystalizacji. Większość kamieni jest wydalana z organizmu podczas oddawania moczu. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, gdy kamienie blokują moczowód, blokując normalny przepływ moczu i powodują wystąpienie dolegliwości. W przypadku gdy kamienie są zbyt duże do samoistnego wydalenia, konieczne jest leczenie lub zabieg, który pozwoli usunąć kamień z organizmu chorego.

Jakie są objawy kamicy?

Stopień nasilenia bólu kamieni w nerkach i moczowodzie, może być bardzo różny. Poziom odczuwania bólu uzależniony jest od właściwości złogu: wielkości, kształtu oraz umiejscowienia w układzie moczowym.

Silny ból (tzw. kolka nerkowa)

Silny ból, nazywany też kolką nerkową pojawia się, gdy kamień blokuje prawidłowy przepływ moczu przez moczowód. Jeśli kamień nie znajduje się w nerce, ale w moczowodzie, wówczas ból może być odczuwany w pachwinie lub w udzie. W takim przypadku mężczyźni mogą również odczuwać ból jąder.

Kolce nerkowej mogą towarzyszyć:

  • nudności
  • wymioty
  • krwiomocz (obecność krwi w moczu, która powoduje jego różowe zabarwienie)
  • bolesne oddawanie moczu
  • gorączka

Kolka nerkowa jest stanem ostrym, dlatego należy skonsultować ją z lekarzem rodzinnym lub udać się do szpitala. Jeśli pojawi się wysoka gorączka należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Tępy ból

Kamienie które nie blokują przepływu moczu, mogą powodować nawracający, tępy ból w boku. Ten rodzaj bólu występować może również w przypadku innych schorzeń, dlatego jak najszybciej należy potwierdzić lub wykluczyć obecność kamieni nerkowych lub moczowodowych.

Brak objawów

Niektóre kamienie nie wywołują żadnych przykrych dolegliwości i nazywane są kamieniami bezobjawowymi lub kamicą bezobjawową. Ich rozmiary są zwykle niewielkie. Ten rodzaj kamicy wykrywany jest podczas prześwietleń RTG lub innych procedur obrazowania, przeprowadzanych podczas diagnostyki innych schorzeń.

Leczenie kamicy

Rozpoczęcie leczenia konieczne jest, gdy kamienie powodują dyskomfort oraz nie są wydalane samoistnie wraz z moczem. W zależności od stanu zdrowia Pacjenta oraz rodzaju kamieni lekarz może zdecydować o leczeniu farmakologicznym - wspomagającym naturalny proces wydalania kamieni lub leczeniu aktywnym, które pozwala na fizyczne usunięcie kamienia przy zastosowaniu metod małoinwazyjnych.

W Szpitalu św. Anny w Piasecznie oferujemy leczenie chirurgiczne małoinwazyjne kamicy metodami RIRS, URS, PCNL

 

Dlaczego powstają kamienie nerkowe?

Kamień nerkowy może utworzyć się u każdego człowiek w ciągu całego życia. Może on powstać, gdy w organizmie zachwiana jest równowaga w produkcji moczu, np. z powodu spożywania zbyt małej ilości płynów oraz z obecnością w moczu substancji sprzyjających tworzeniu się kamieni.

Niektórzy ludzie mają większe predyspozycje do tworzenia kamieni, są to m.in. osoby u których:

  • w rodzinie występowały podobne schorzenia
  • wytworzył się kamień składający się z bruszytu, kwasu moczowego lub moczanów
  • kamienie powstały na skutek infekcji dróg moczowych
  • istnieje wada genetyczna objawiająca się większą skłonnością do tworzenia kamieni
  • moczowody są zwężone
  • powstała przeszkoda w miejscu połączenia moczowodu i nerki

Ryzyko kamicy wzrasta w przypadku niektórych schorzeń urologicznych, takich jak: gąbczastość rdzenia nerki, uchyłek kielicha nerkowego, odpływ pęcherzowo-moczowodowy, nerka podkowiasta, torbiel ujścia moczowodu czy wapnica nerek.

Występowaniu kamicy mogą sprzyjać także inne choroby: nadczynność przytarczyc, choroby układu pokarmowego (zespolenie omijająco-jelitowe, resekcja jelita, choroba Crohna, zespoły upośledzonego wchłaniania), sarkoidoza.

http://urologia.emc-sa.pl/

 

Informacja i rejestracja